Az elnök kiemelte: a leköszönt elnökség jó irányokat jelölt ki a további munkára, emellett azonban a jövőben a szövetség munkájában is erősíteni kell a fogyasztóvédelmet, és a szövetség a jövőben is véleményt formál majd meghatározó gazdaságpolitikai folyamatokról.
Kérdésre válaszolva kijelentette: a jegybank hétfői kamatdöntését a pénzpiac már beárazta, egyúttal a 25 bázispontos emelést jelképes útmutatásnak nevezte az új elnök. Hangoztatta: úgy tűnik, hogy két külön párbeszéd zajlik a legfontosabb gazdaságpolitikai kérdésekről. A politikusoknak sokkal jobban meg kellene érteniük a gazdaság szereplőinek üzeneteit - emelte ki.
Felcsuti Péter hangsúlyozta: a bankszövetségnek a mostaninál jobban figyelembe kell vennie azt, hogy az Európai Unióban egyre inkább felerősödik a fogyasztóvédelem szerepe. Ez azt jelenti, hogy egyfajta nyomás nehezedik a különböző szolgáltatókra, köztük a pénzügyi szolgáltatást végzőkre, és azon belül a hitelintézetekre is, hogy ne éljenek vissza saját területükön meglévő erőfölényükkel.
Elmondta: a bankszövetség "már rajta van ezen az úton", azaz a hitelintézetek is egyre inkább szeretnék megmutatni, hogy önkorlátozással élnek a pénzügyi szolgáltatások területén a fogyasztókkal való kapcsolatukban, illetve a cél az, hogy a méltányosság elve a mostaninál is jobban érvényesüljön. Nyomatékosította azonban, hogy a bankszektor a pénzügyi szolgáltatások tere, üzleti szféra, tehát az üzleti alapú megközelítéstől nem tekinthetnek el a pénzintézetek.
Felcsuti Péter ígéretet tett arra, hogy a legfontosabb gazdaságpolitikai kérdésekről, folyamatokról a jövőben is rendszeresen véleményt nyilvánít majd a bankszövetség. |
Egy, a bankpiac helyzetét, a bankok jövőjét firtató kérdésre elmondta: a hét bő esztendő, a korlátlan nyereségesség és növekedés időszaka véget ért különböző okoknál fogva. Úgy vélekedett, a növekedési ütemek, a bankok bővülésének lehetőségei már most is csökkennek, és a nyereségráták is mérséklődnek, egyúttal a kockázatkezelés erősödése, nagyobb céltartalékolás várható a bankszektorban, és akár lassulás is lehet majd a jövőben. A bizalom nehezen tér vissza a nemzetközi pénzpiacokon, így a refinanszírozási problémák akár 2009-ben is jelentkezhetnek nemzetközi téren - mondta az új elnök.
Felcsuti Péter egy másik kérdésre válaszolva kijelentette: "Nem ítélem meg optimistán a magyar gazdaság helyzetét, ez igaz akár 12-18, akár 24 hónapra is". A magyar gazdaság nagyon komoly strukturális problémákkal küzd, de úgy tűnik, hogy nincs jelenleg olyan politikai akarat, nincs olyan politikai erő, amely ténylegesen szembenézne ezekkel a komoly problémákkal, kihívásokkal - húzta alá Felcsuti Péter.
A bankszövetség új elnöke Felcsuti
Elkerülhető lett volna a jelzálogpiaci válság? (hanganyag)
Nagyon úgy tűnik, a bankárok semmit sem tanultak
MTI