Eddig a legtöbbször csak a toborzással és a kivégzésekkel kapcsolatban hallhattunk az Iszlám Állam nevű terrormilícia internethasználati szokásairól, ám most egy merőben új feltételezés látott napvilágot.
Egy dzsihádot támogató fórumon még júliusban találtak olyan beszélgetést, amely a digitális fizetőeszköz hasznát vizsgálta a nemzetközi háborúban. Azonban izraeli elemzők szerint egyértelművé vált, hogy a szervezet a bitcoint használja sok esetben fizetőeszközként, és előszeretettel merül el az internet legsötétebb bugyraiban a "Dark Weben", ahova átlagos keresések segítségével nem juthatunk el. Innen elérhető a feketepiac, tudnak kommunikálni a támogatókkal és nyomtalanul mozgathatnak nagy összegeket.
Ez volt ugyanis az ILIÁ finanszírozásával a legnagyobb probléma: a koalíciós erők sokkal könnyebben tudták nyomon követni a pénzmozgásokat, amíg "az elnyomók gazdasági rendszerében" működtek. Az már eddig is tisztázott volt, hogy az Irak és Szíria egyes területeit megszállva tartó erők olajjal, drágakövekkel, rabolt értékekkel és készpénzzel kereskedtek.
A bitcoin azonban teljesen szabályozatlan és nagyon nehéz a mozgását lekövetni. A fizetőeszközt "farmolni" is lehet, de készpénzért vásárolni is, így elég nagy a valószínűsége, hogy a dzsihadisták régóta használják az eszközt, amelyért szinte bármit vásárolhatnak a netes feketepiacokon.
Az Iszlám Állam egyébként nem csak a digitális valutára akar építeni: novemberi sajtóhírek szerint készül bevezetni a saját "nemzeti" valutáját, az arany dinárt.