Jó hír, hogy szeptemberben a hitelintézetek nettó hitelállománya az előző havi 0,6 százalékos
csökkenésnél lényegesen jobban, majdnem duplájával, 2,1 százalékkal zsugorodott. A teljes hitelállományon belül a vállalkozói hitelállomány 0,2 százalékkal, a háztartásoknak nyújtott hitelek állománya pedig 1 százalékkal lett kevesebb.
Szeptemberben hitelintézeteknél a vállalati betétek állománya 0,6 százalékkal, a háztartási betéteké 0,2 százalékkal visszaesett ugyan, ám az egyéb betétek emelkedése miatt a belföldi és külföldi ügyfelek együttes betétállománya összességében 1,4 százalékkal nőtt. A belföldi ügyfelek betétállománya a teljes betétállománynál kisebb mértékben, fél százalékkal emelkedett. A külföldiek betétállománya egy hónap alatt csaknem negyedével bővült, ám az eddigi tapasztalatok alapján elképzelhető, hogy amilyen gyorsan nőtt , olyan gyorsan csökkenhet is ez az állomány. Különösen egyes fiókoknál, de egyes bankoknál is jellemzően vannak olyan, jelentős pénzösszeget mozgató külföldi ügyfelek, akik csak rövidebb időszakokra helyeznek el hazai viszonylatban jelentősnek számító betéteket.
Hasít a lakossági állampapír piac
A háztartások állampapír állománya szeptemberben is 3,6 százalékkal emelkedett, így az a hónap végén a hitelintézeti háztartási betétállomány 14,1 százalékát tette már ki. Kedvező, hogy a harmadik negyedévében már nem nőtt a hitelintézetek teljes hitelportfólióján belüli késedelmes hitelek aránya, rossz viszont, hogy ezen belül a nem teljesítő - 90 napon túli - hitelek részaránya 13,8 százalékra emelkedett. A lakossági hiteleket tekintve a késedelmes hitelek aránya ugyan minimálisan 32,8 százalékra nőtt, ezen az állományon belül csökkent viszont a nem teljesítő hitelek részesedése. Az összes hitel közül az átstrukturált hitelek a harmadik negyedévben, 9,7 százalékról 11,5 százalékra nőttek, elsősorban az árfolyamgátat választó lakossági hiteladósok miatt.
Idén eddig csak buktak a hitelintézetek, a szövetkezetek viszont nem
Az első negyedévi 37,7 milliárd forint nyereség, majd a második negyedévi 30,4 milliárd forint veszteség után a hitelintézetek a harmadik negyedévben 8,4 milliárd forint veszteséget termeltek, így összességében az első háromnegyed évi adózott eredménye -1,1 milliárd forint volt. Július-szeptemberben csak a szövetkezeti hitelintézeti szektor volt nyereséges, a bankok veszteséget termeltek. A bankszektor eredményét döntően a polarizálódó nagybankok határozták meg: a szektor harmadik negyedévi bruttó nyereségének négyötöde öt nagybankhoz, míg a bruttó veszteség kilenctizede három masszívan veszteséges nagybankhoz kötődik.