Fotó: Veres Patrik/Privátbankár.hu |
Nagyágyúk nyitották a Money 20/20 nagyszabású fintech konferecniáját Koppenhágában hétfőn.
Miután az európai szárny vezetője, Tracey Davies köszöntötte a résztvevőket, Angela Lamont, a konferencia “háziasszonya” mondta el a legfontosabb tudnivalókat az eseménnyel kapcsolatban, majd másodpercek múlva már konferálta is fel a rocksztároknak kijáró ováció közepette Jack Dorseyt, a Twitter alapítóját és ügyvezető igazgatóját, aki most nem a közösségi platform miatt, hanem a Square nevű szintén baromi sikeres fintech-cégével házalt, amely minden kereskedőnek lehetővé teszi olcsón és egyszerűen a kártyaelfogadást.
Egy jó ötlet
Igazából itt tovább is ugorhatnánk, mert a keynote beszélgetés csak elvétve tartalmazott megfogadásra szánt gondolatokat a termékismertető helyett. Dorsey elmondta: ők mindössze arra a problémára kerestek megoldást, amikor a bankkártya elfogadás nem megoldott egy üzletben. A Square egy kis leolvasót és a hozzá szükséges szoftverrendszert biztosítja gyorsabban és olcsóbban, mint egy bank a POS terminált. A kereskedők megőrültek érte, mivel elég körülményes elfogadóhellyé válni az Egyesült Államokban. A cél végig az volt, hogy a kereskedő tudjon kereskedni, a vásárló pedig vásárolni akkor és ott, ahol éppen akkor. .
Ekkor már voltak versenytársak ezen színtéren, nem csak startupok, de a nagybankok is tesztelték már ezeket a megoldásokat, de például a japán debütálással sikerül gyorsan elég nagy piaci részt szerezni.
Nem csak a jó ötlet és a termék a Square erőssége: nagyon nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy kihasználják az API bankolást, ezzel pedig rengeteg új ügyfelet érnek el, akiknek valóban megoldást jelent a Square - mondja Dorsey.
Tartsd meg a fókuszt
Ha tanácsot kellene adnia azoknak, akik most akarnak belépni az innovatív fizetési megoldások piacára, azt mondaná: mindig tegyük fel a kérdést, hogy mi is a probléma? Miben tudunk igazán segíteni? Legyen a cél kristálytiszta és ennek kell alárendelni mindent a cégen belül.
Elmondta, mesterséges intelligenciával és algoritmusokkal dolgoznak, de ezeket nem csak az ügyfelek számára hasznosítják, akik így értékes adatokat nyernek a vásárlóikról, hanem a Square cégen belül is használja folyamatfejlesztésre.
Dorsey szerint hamarosan érkezik az a korszak, amikor kukába dobhatjuk a plasztikot. Hogy mivel fogják helyettesíteni, azt egyelőre nem tudja, de nagyon tetszetős megoldás lenne például, ha a hangunkkal jóváhagyva végezné el a fizetést a mobilunk. “Semmit sem akarok magamnál hordani, remélem nagyon hamar itt lesz a kártya nélküli világ” - szögezte le.
Zárszóként azt tanácsolta minden startuppernek: légy gyors, ne húzd a “mi lenne, ha…” feltevésekkel az időt. Írd meg a kódot, fejleszd le a prototípust, dobd ki az embereknek és kérdezd meg tőlük, hogy tetszik amit csináltál, mert az igazi feladatok csak ezek után jönnek.
Minél öregebb vagy, annál egyértelműbb minden
Jack Dorseyt a Barclays UK ügyvezető igazgatója, Ashok Vaswani követte. Szerinte minden szervezetnek van valamilyen társadalmi célja, a Barclaysé például az, hogy minél jobb szolgáltatásokat nyújtson az ügyfeleknek a folyamatos fejlődés mellett. Ez az, ami hosszú időn át fenntartja a pénzintézete.
Vaswani szerint ebben az összekapcsolt világban a pénz csak kenőolaj, ami a folyamatokat tartja lendületben. Egy ilyen új világban a banknak 3 fő funkciója lehet szerinte:
-
Új üzleti modelleket hoz létre: lehetővé teszi, hogy eddig nem látott módon termeljen bevételt egy vállalakozás.
-
Felület az irányításhoz: a bankok különféle új, digitális szolgáltatásokkal teljesen lefedhetik egy kkv pénzügyi műveleteit, így egy helyről, kényelmesen és átlátható módon kezelhetők az anyagi kérédsek egy cég életében.
-
Felemel: eddig minden forradalom hagyott maga után olyan társadalmi rétegeket, akik lemaradtak a többiektől. Most először van Vaswani szerint olyan átalakulás, ahol mindenki fejlődhet egyszerre.
A Barclays vezetője szerint egy bank is viselkedhet úgy, mint egy startup. 30 éve dolgozik a bankszektorban, de már régóta nem ébredt akkora tettvággyal, mint az elmúlt néhány évben - zárja az örömhírrel előadását Ashok Vaswani.