Sheila Bair bejelentésével azokat az aggodalmakat akarta eloszlatni, amelyeket a hét végén az IndyMac Bancorp csődbe jutása keltett a banki ügyfelek körében országszerte. "Rendkívül kevés az esélye annak, hogy a letétbiztosító lefoglalja egy bank vagyonát, ám ha ez mégis megtörténne, az ügyfelek változatlanul hozzáférhetnek biztosított betéteikhez" - mondta a Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC) vezetője.
Az IndyMac bankot, amely egykor az egyik legnagyobb jelzáloghitelező volt az Egyesült Államokban, pénteken zárták be a szövetségi hatóságok. A pasadenai székhelyű pénzintézet vergődésének végső szakasza azután kezdődött, hogy Charles Schumer demokrata párti New York-i szenátor június végén megkérdőjelezte az intézet életképességét, és ennek hatására a következő napokban összesen mintegy 1,3 milliárd dollárt vontak ki a bankból. A likviditási válságba került IndyMac július 7-én befagyasztotta a jelzálogkölcsönök kibocsátását, és bejelentette, hogy kénytelen alkalmazottainak felét, közel 3800 embert elbocsátani.
Az amerikai pénzügyminisztérium és a Fed széles körű intézkedéseket jelentett be, hogy megerősítse a bizalmat az amerikai jelzálogpiac két legnagyobb szereplője, a Fannie Mae és a Freddie Mac pénzintézetek iránt. Az intézkedések keretében emelik a két jelzálogkölcsönző állami hitelkeretének összegét, ráadásul szükség esetén a pénzügyminisztérium kész részvényeket vásárolni a két pénzintézetből. |
A 32 milliárd dolláros aktívákkal és 19 milliárd dollárnyi betéttel rendelkező IndyMac 1984 óta a legnagyobb bank, amely csődbe jutott az Egyesült Államokban.
Forró pénzek is tüzelik a forintot
Az EKB nem emel - egyelőre
Hosszú távon esélye sincs a dollárnak
Van még szufla a régió piacában
Beadta a nyugtatót a Fed
MTI