A demonstrációt a Magyar Szociális Fórum és a Bankcsapda Érdekvédelmi Civil Szervezet szervezte.
Gondolatérbresztő dokumentumot vittek a Kúriának
A Kúria épülete előtt több mint hatvan ember részvételével kezdődött tüntetésen Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum elnöke azt mondta: a Kúria hétfői döntésével azt üzente, hogy "ne számítsunk igazságra, mert a jogrend nem a miénk, hanem a társadalmon élősködő kisebbségé".
A Kúria "szentesítette a csalók és kizsákmányolók jogát" - jelentette ki. Ugyanakkor elítélte azokat, akik velük szemben az igazukat és emberi jogaikat akarják érvényre juttatni - tette hozzá. Falus Zsolt, a Bankcsapda Érdekvédelmi Civil Szervezet elnöke azt mondta: a devizahitel mint pénzügyi termék "egyszerű, de modern pénzügyi uzsorás eszköz".
Falus Zsolt és Mácsai Rozália, a civil szervezet elnökségi tagja a jogegységi döntés kapcsán egy "gondolatébresztő dokumentumcsomagot" adott át megfontolás céljából a Kúria egyik bírósági titkárának.
A minisztériumot és Matolcsyt sem szerették
A tüntetők rendőri felvezetéssel vonultak át a Kúria Markó utcai épülete elől a Bajcsy-Zsilinszky úton és a József Attila utcán át a József nádor térre, a Nemzetgazdasági Minisztérium épületéhez. A demonstrálók az MTI beszámolója szerint nemzeti színű zászlókat és transzparenseket tartottak a kezükben, amelyeken egyebek mellett az volt olvasható, hogy "Csalók hitelkárosultjai!"; "Örökségül adósságot?"
Az NGM épülete előtt Banai Péter Benő, a minisztérium költségvetésért felelős helyettes államtitkára vette át a tiltakozók "gondolatébresztő dokumentumcsomagját". Mint elmondta, a kormány már több lépést tett a devizahitelesek megmentéséért.
A helyettes államtitkárt tiltakozók füttykoncertje fogadta. Az épület előtt a tüntetők többször azt skandálták, hogy "Hazaárulók", "Matolcsy egy uzsorás" és "Igazságot akarunk".
Miről döntött a Kúria?
A Kúria hétfői jogegységi döntése értelmében nem ütközik jogszabályba, nem uzsorás és nem színlelt szerződés a devizaalapú kölcsönszerződés.
A devizahitelek összetett, súlyos társadalmi problémát okoznak, melyek a hagyományos jogi eszközökkel nehezen kezelhetők, a bíróságok azonban nem léphetnek ki a jogállami keretekből - mondta Darák Péter, a Kúria elnöke a döntés után. Részletek >>
A döntést azóta több kormánypárti politikus is kritizálta, lapértesülés szerint még karácsony előtt kormányülésen is foglalkoznak az üggyel.