A Magyar Nemzet arról ír: közzétették az Európai Bíróságnak a Sebestyén kontra Raiffeisen-eljárásban hozott határozatát. A Kásler házaspár pere után a nyugdíjas hitelfelvevő ügye volt a második olyan hazai devizavita, amely a luxembourgi székhelyű testület elé került.
Ha tudott róla, nem tisztességtelen
A luxembourgi fórum szerint a hazai törvényszéknek kell eldöntenie, hogy tisztességtelen-e az a szerződéses kikötés, amely a kölcsönügyletben szerepel. Az uniós testület rámutatott: a szerződéses feltételt önmagában nem teszi tisztességessé az, hogy a fogyasztónak a szerződés aláírása előtt általános tájékoztatást adtak - írja a Magyar Nemzet.
A devizaadós a lap szerint azt kérte a Szombathelyi Törvényszéktől, hogy semmisítse meg a hitelszerződés azon kikötését, amely szerint a felek jogvitáinak eldöntésére a Pénz- és Tőkepiaci Állandó Választottbíróság jogosult. Ezen bíróság döntése ellen nem lehet fellebbezni, és az ilyen eljárás "rendszerint költségesebb, mint a rendes bíróság eljárása" - írta a Magyar Nemzet. A Szombathelyi Törvényszéknek a luxembourgi ítélet alapján most folytatnia kell az egy éve felfüggesztett per tárgyalását.
Egyhamar nem mentik meg a devizahiteleseket
Az Európai Bíróság szerdán, április 30-án várhatóan kihirdeti határozatát a Kásler házaspárnak az OTP ellen indított perében is. Ezt az előzetes eljárást a Kúria kezdeményezte, egyebek között arról érdeklődött, vizsgálhatja-e a magyar igazságszolgáltatás, hogy a devizahiteles fogyasztói szerződések tisztességes feltételeket tartalmaznak-e vagy sem - ismerteti a napilap. Bár több politikus is már május végére várja a döntést, lapinformációk szerint csak ősszel egészíti ki döntését a Kúria.
Új végtörlesztés nem lesz
Az új kormány megalakulása után kezdődnek majd a tárgyalások a devizahitelesek mentése kapcsán. Abban konszenzus van, hogy a teljes állománnyal kapcsolatos terheket ne most azonnal kelljen elszámolni – tehát nem lesz végtörlesztéshez hasonló megoldás, mondta Csányi Sándor, az OTP első embere a napokban - részletek >>