Dudás Péter, a bűnmegelőzési osztály vezetője a napilapnak elmondta, hogy Borsod megye 357 településének negyven százalékára jellemző a halmozottan hátrányos helyzetű, sokszor "a kisebbséghez" tartozó népesség jelenléte, mely elsősorban jelenik meg az uzsorahitelek ügyfeleként. A bűnmegelőzési osztály Nehéz út néven programot dolgozott ki az áldozattá válásuk megelőzésére.
Az érintett települések önkormányzatait és kisebbségi vezetőit gyakran tájékoztatják majd a néhány tízezer forintos kölcsönből gyorsan milliós adóssággá váló uzsoraüzlet veszélyeiről. A feladatot nehezíti, hogy az uzsoraüzlet alanyai sokszor írni-olvasni is alig tudó, sehol másutt nem hitelképes emberek. Részükre úgynevezett uzsoranaptárt készít a főkapitányság, amelyben képregényben ábrázolják az ügyfelek sorsát a kölcsön fölvételétől a nincstelenné válásig.
Biztonságos kölcsönök: devizahitelek, törlesztőrészletek összehasonlítása a Privátbankáron >> |
A nyomozás egy félmondatos "elszólás" után indult. Mecser Tamás elmondta, egy taktaharkányi családapa öngyilkossága kapcsán - egy ettől teljesen független ügyben - szereztek tudomást arról, hogy az eladósodás és a teljes kiszolgáltatottság vezethetett a férfi tragédiájához. Az információk ellenőrzése után áprilisban különböző szakterületeken dolgozó rendőrökből külön nyomozócsoport alakult, amelynek munkája elsőbbséget élvez a főkapitányságon. A szociálpolitikai csalásokat és uzsoraügyeket jogilag öt különböző eljárás során, de egymással összefüggésben vizsgálják.
Uzsorások nyomába ered a rendőrség
Rákaptunk a devizahitelekre
Nem hagyjuk szó nélkül a bankok stiklijeit
A pénzünkért akcióznak: mit ígérnek a bankok?
Népszabadság