7p
A nem teljesítő hitelek iránt már régiónkban érdeklődnek az erre specializált intézmények. Ezek egy-egy befektetése akkora, hogy akár teljes hazai nem teljesítő jelzáloghitel-piacot megvehetné egy-egy szereplőjük. A hazai piacról ugyanakkor bankok vonulhatnak ki, ezek jó állományai is vevőt keresnek.

Az európai eszközminőség-vizsgálat (AQR) szerint a 130 vizsgált európai bank közül 25 bukott el tőkekövetelmények miatt, ám további 31 tőkemegfelelése 8-10 százalék között áll, ami komoly kitettséget jelez. A 25 milliárd eurós tőkehiány rendezésére mintegy 48 milliárdos kiigazításra volt szükség. A vizsgálat nyomán a nem teljesítő hitelek mértéke 18 százalékkal, 136 milliárd euróval emelkedett a korábbi 743 milliárdos szintről, ami óriási különbséget jelez – hívta fel a figyelmet Bíró Balázs, a Deloitte pénzintézeti szektorának igazgatója.

A tőkehiányos bankok előtt a tőkeemelés a reális út, ám a régiónk bankjai számára ez bizony nehézkes lehet. (A Raiffeisen épp hétfőn jelentette be, hogy nem ezt lépi meg, hanem szép lassan, szisztematikusan leépíti régiós érdekeltségeinek egy részét.)

Alternatív út lehet a banki átstrukturálás – ennek jó példája lehetett volna az MKB rossz bankja, ha elindul. (Persze, vannak jó példák is – a CIB-en belül nagyon jó eredményeket ér el a workout részleg, míg az OTP faktoring cége a lakossági területeken mutat fel jó megtérülést.) A harmadik, s régiónkban eddig nem igazán működő megoldás a tőkeáttétel-csökkentés lehet, ebben a körben pedig a nem teljesítő hitelek értékesítése lehet az egyik legjobb irány.

60 milliárd eurós bedőlt állományon ülnek a bankok

Közép-dél-kelet-európai régióban a nem teljesítő hitelek (NPL) állománya közel 60 milliárd eurót tesznek ki - de a régió lényegében kettészakadt. Csehország, Szlovákia és Lengyelország évek óta stabilan alacsony, egyszámjegyű NPL-rátával bír, míg a többi országban lényegében 15 százalék alatt nem találunk NPL-rátá. Tavaly Bulgáriában és Magyarországon javult az arány. Az NPL-ráta tavaly csak Romániában, Szerbiában és Horvátországban nőtt a nem teljesítő hitel ráta két számjegyű mértékben a nem teljesítő állomány.

A régiós nem fizető állományon belül 2/3-1/3 a vállalati és a lakossági hitelek aránya, ettől Lengyelország, Románia és hazánk tér el komolyan - a magas lakossági devizahitel-állomány ezekben az országokban komoly nyomást jelent. A régió 1 milliárd eurót meghaladó NPL-állománnyal bíró banki listáján az első 9 ország között az OTP, a CIB, a Raiffeisen és az Erste magyar bankja is megtalálható.

Van már tranzakció

A követelések eladása már megkezdődött a régióban. Tavaly 1,5 milliárd eurónyi követelés cserélt gazdát, ebből 1 milliárd Romániára jut. Ennek oka a Deloitte szakember szerint az, hogy a céltartalékolási szint magasabb keleti szomszédunknál. Bíró Balázs szerint a régió rossz hiteleiért 20-30 befektető áll sorba, miután Nyugat-Európában drasztikusan – 8-9 százalékra esett az ilyen ügyletek hozama, ésszerű, hogy ezek a befektetők elindultak régiónk felé.

NPL

Korábban egyrészt nem volt vevői szándék – hiszen a londoni és amerikai befektetési alapok Írországban és Spanyolországban jóval nagyobb tételben, ráadásul lényegében ismert jogi környezetben tudta mozogni. De ott a potenciális piac (és a hozamok) már szűkülnek.

Régiónkban ugyanakkor, ha máskor nem, hát a tavalyi az ECB AQR-vizsgálat miatt a bankok az itteni nem teljesítő állományokra is megképezték a tartalékot, más részről pedig úgy fest, hogy komolyabban már nem bővül az NPL-ráta, ezért realitás lehet az, hogy végre régiónkból is hajlandóak lesznek a befektetők nem teljesítő hiteleket vásárolni - eleddig a kínált ár és kért összeg között komoly különbség volt.

A szakember szerint a régiós országok túlbankosodottnak számít - a rendszerváltás után nagy reményekkel ideérkező bankok "beragadtak" ezekbe az országokban. Ez azzal kecseget, hogy - miként 2013-ban a Budapest Bank, Credigen portfólió-tranzakció – több jó portfólió is gazdát cserél a következő hónapokban. A Raiffeisen példája jelzi, hogy akár top 10 bank között működő szereplő is felhagyhat a piaccal, ám ez nem lesz gyors folyamat. Bíró Balázs szerint először le kell épteni a bankot, át kell strukturálni, hogy valami azért csak eladható legyen belőle. Egy-egy ilyen kivonulás akár 3-5 évet is igénybe vehet, mert igazán komoly vevő nem lesz a piacon.

Zsebre tudnák tenni az egész jelzálog-piacot

Bedőlt hitelekre ugyanakkor londoni, amerikai hedge foundok specializálódtak, hihetetlen összegekről szólnak a hírek - lényegében egyetlen alap képes lenne a teljes magyar bedőlt jelzáloghitel-piacot megvásárolni.

Bíró Balázs szerint a bedőlt hitelek három részre oszthatóak. Az első kört a nem teljesítő fogyasztási hitelek - ezeket a portfóliókat azonnal piacra kell dobni. Ezek árazása a korosodástól függően 2-20 százalék között mozog. Miután a piac hazánkban lényegében megállt, ugyanakkor komoly infrastruktúra épült ki ezen követelések kezelésére, ma az a furcsa helyzet látható, hogy a ritkán piacra került állományok nem ritkán 20 százalék feletti értéken cserélnek gazdát – ez tehát nem lehet a külföldi befektetők világa.

A bedőlt lakossági jelzáloghiteleknél a mögöttes érték szabja meg az árat, ám pontosabban nehéz meghatározni az árat, tekintve, hogy ilyen tranzakció még nem volt a régióban. Ennek oka pedig az, hogy politikailag rendkívül szenzitív ez a piac – egyetlen politikus sem engedné „idegen kézbe” az eladósodott választópolgárokat. Ha pedig mégis vásárolna nagyobb tételt egy ilyen külföldi alap (mint jeleztük, a teljes bedőlt állományt le tudná jegyezni egyetlen rossz hitelek vásárlására specializálódó amerikai vagy angol alap), akkor vélhetően azzal számolhatna, hogy nem engedik az ingatlan lakójának kilakoltatását és az ingatlan újrahasznosítását.

A vállalati hitelekért indulhat verseny

A harmadik részt a vállalati hitelek jelentik, itt a forgathatóság, a restrukturálás a fő árazási kérdés - ha nem eladható a fedezet, akkor azt vas árban lehet megvásárolni. E tekintetben érdekes kérdés, hogy mi történik, ha a jegybank eszközkezelője, a MARK színre lép. Bíró Balázs szerint a jegybank jövőbeli árazási politikájának megismerése után ésszerű lenne, ha a bankok az érintett rossz portfóliójukat megfuttatnák a nemzetközi befektetők előtt – hátha onnan jobb ajánlat érkezik.

Hogy ilyen, az ő szempontjukból kicsiny elemekért is harcba szállnak-e, azzal kapcsolatban a Deloitte szakembere arra figyelmeztetett, hogy a befektetők érzékelték, hogy itt kisebb tételekből lehet megvásárolható portfóliót vásárolni, ezért itt a milliárdos ügyletek helyet 200-300 millió eurós csomagokra is vevők lehetnek majd. (Az ugyanakkor nem kizárt, hogy a felvásárlás után a MARK maga is megpróbál majd portfólió-alapon keresni egy ilyen alapot – ne felejtsük el, elvben 300 milliárd forint értékben vásárolhat majd nem teljesítő hitelelemeket a jegybank.)

Külön érdekessége a helyzetnek, hogy az MNB dönthet arról, hogy támaszt-e versenyt saját cégével szemben. Ha ugyanis a potenciális befektető nem rendelkezik európai banki jogosítvánnyal, akkor a határon átnyúló szolgáltatás kapcsán pusztán pénzügyi intézményként külön engedélyre van szüksége ahhoz, hogy követelésvásárlóként fellépjen.

Felszámolók, workout cégek kerestetnek

Arra a kérdésre, hogy ki fogja működtetni ezeket a vagyonelemeket, a Deloitte szakemberei elmondták: az a gyakorlat, hogy külső piacokon a nagybefektető egy kisebb, de helyi jelentős szereplővel (behajtócég, követeléskezelő) összeállva pályázik, akinek kellő tapasztalatai vannak az adott piacon. Ilyen cégek ugyanakkor hazánkban nem igazán működnek, ezért Bíró Balázs szerint a vásárolni akaró cégek vélhetően felszámolócégekkel vagy a bankok által már működtetett workout cégekkel tudnak együttműködni. A magyar megtérülés Szlovákiához és Csehországhoz képest gyorsabb lehet, tekintve, hogy nálunk egy felszámolás 2 éven belül még a legrosszabb esetben is lezárul, míg az északi országokban ez 4-6 évig is eltarthat, ráadásul nálunk már a folyamat közben és nem csak a záráskor lehet pénzhez jutni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG