Nézőponttól függően irigylésre méltó vagy pedig kilátástalan a magyar kormány helyzete - vélekedett a lap budapesti tudósítója. Az egyik oldalon egy 28 pontból álló gazdasági program áll, amely a szigorú takarékossági intézkedések mellett a gazdasági fellendülést ösztönző elemeket is tartalmaz. A másik oldalon "a 29-es számú intézkedés", az úgynevezett bankadó, amely ellen minden eszközzel küzd a pénzügyi szektor - írta a Die Presse.
Felidézte, hogy sajtóértesülések szerint külföldi bankok a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordultak a bankadó terve miatt. A lap szerint az IMF nehezen tud közvetíteni az ügyben: ha új megállapodást akar kötni Magyarországgal, akkor szüksége van egy ösztönzőre, a bankadó megtiltása minden bizonnyal nem a megfelelő jelzés volna. A magyar kormány hangsúlyozottan egykedvűnek mutatkozik - írta, és idézte Matolcsy György nyilatkozatát, amely szerint a kormány az ősz elején dönt majd arról, hogy köt-e új megállapodást a Valutaalappal.
Orbán Viktor szerint az ország nem feltétlenül van ráutalva újabb pénzügyi segítségre. Magyarország azonban nemcsak az IMF-nek, hanem az Európai Bizottságnak is a szavát adta, hogy betartja a 3,8 százalékos hiánycélt. Mintha csak a takarékossági terveket akarná alátámasztani, a statisztikai hivatal éppen most közölte, hogy az államháztartás hiány júniusban az éves előirányzat 118,9 százaléka volt, további túllépésre tehát nincs lehetőség - tette hozzá a szerző.
A kormány kész tárgyalni a bankadó jövő évi feltételeiről. Azt, hogy a tárgyalásokat felfüggesztették, kormányzati oldalon és a bankszférában is ésszerűnek találják, bár ezt nyilvánosan nem akarják elismerni a lap szerint.
A parlamentben eközben teljes gőzzel működik a törvényhozási gépezet, a 29 pontból 16-ot várhatóan ezen a héten elfogad a kormánytöbbség. A legtöbb pont jogilag kényes, de pénzügyi hatását tekintve majdhogynem erőtlen, elvégre a megtakarítandó 300 milliárd forint kétharmadának a pénzügyi szektorból kell befolynia - írta a Die Presse.
MTI