Húsz évig még beváltható marad a bevont bankjegy
A bevonás indoka, hogy a papír kétszázas a gyakori használat miatt hamar tönkrement, és pótlása a nemzetgazdaság számára jelentős kiadással járt. Ezt a problémát küszöbölte ki a – jóval tartósabb – fém kétszázas kibocsátása, amellyel az ország jelentős költségmegtakarítást ér el. A Magyar Nemzeti Bank 2009. június 15-én bocsátotta ki a kétszáz forintos forgalmi érmét, amelyből eddig közel 60 millió darab került forgalomba.
Akinél november 15. után marad kétszázas bankjegy, annak sem veszik el a pénze, mert még húsz évig beváltható lesz a Magyar Nemzeti Bank pénztárában ill. a postán és nagyobb bankokban.
Miért kellett leváltani?
Kétszínű ez is! A 200 forintos érme bimetál, azaz két eltérő, kívül sárga, belül ezüstszínű fém ötvözetéből készül. A külső (sárga) gyűrű összetevője: réz 75%, cink 21%, nikkel 4%. Ugyanebből az ötvözetből készülnek 5 ill. 20 forintosaink is. |
A bankjegyek feldolgozása emellett költségesebb, mint az érméké, mivel a valódiság- és forgalomképesség-vizsgálatuk nagyobb technikai, emberi erőforrásokat igényel - állt a jegybank akkori tanulmányában.
A MNB meghosszabbítja a régi bankjegysor három, utoljára bevont címletének átváltási határidejét. A döntés értelmében a lila („Ady”) ötszázas és a zöld („Bartók”) ezres ez év vége helyett 2019. szeptember 1-jéig, a barna („Széchenyi”) ötezres 2019. július 27-ig lesz átváltható. Részletek >>> |
Igazi unikum az érme
Az új, fém kétszázas igazi kuriózum Magyarországon, hiszen nem készült még olyan bankjegy vagy érme itthon, amiről a lakosság döntött volna. Az új érmét, mely a Lánchídat ábrázolja, nagyjából 200 ezren választották ki a felkínált lehetőségek közül. A két héten át tartó voksoláson amúgy részt vett még egy dunai átkelő is, jelesen a legújabb, a Megyeri híd is. Végül bronzéremmel zárt, a voksolók 52%-a ugyanis Széchenyi megvalósult álma mellett döntött, torony magasan győzött így a végül forgalomba hozott érme.
Az új 200-as érme másban is első: (akárcsak elődje a maga "kategóriájában") jelenleg ez a legnagyobb magyar pénz, átmérője 28,3 milliméter, ami 0,9 milliméterrel nagyobb, mint az eddig legnagyobb 50 forintosé.
Volt már kétszázasunk, a Lánchíd is is díszített már magyar bankjegyet
Érdekesség az is, hogy Magyarországon már volt 200-as érme 1992 és 1998 között, viszont hamar lábra kélt az urbánus legenda, hogy magas ezüsttartalma miatt (valójában 500‰-es ezüstből készült) nem csak fizetésre alkalmas, sőt... Az MNB végül bevonta az akkori érmét, mert a legtöbb a családi széfek illetve íróasztalfiókok mélyére került.
Nem ez amúgy az első magyar bankjegy, amit a Lánchíd díszít, de elődei (egy 1921-ben nyomott tízkoronás, illetve 1927-ben kiadott ötpengős) 7 évnél tovább egyszer sem maradtak forgalomban végül. A mostani kétszázas sem lesz hosszú életű az euróbevezetés miatt (a jelenlegi prognózisok alapján 2014-ig marad forgalomban) elképzelhető, hogy csak 5 évig használjuk majd. A Lánchíd amúgy szerepelt a 1992-ben kiadott érme egyik oldalán, oldalról távolról megrajzolva, felette a köztársaság címerével. Az érme két előlappal készült, az egyiken Deák Ferenc volt, a másik típusú kiadáson pegig a Nemzeti Bank épülete az akkori elnök és az a négy alelnök aláírásával.
A nyertest ismerjük, a második a gólya lett, a harmadik pedig a Megyeri híd
A maradékot elégetik
A Magyar Nemzeti Bank a bevont papír kétszázasból mintegy negyven tonna bankjegybrikettet készít, amit – a többi elhasználódott, megrongálódott bankjeggyel együtt – jótékony célra hasznosít. Mivel ezek a „pénztéglák” igen magas fűtőértékkel rendelkeznek, ezért pályázatot írt ki közhasznú ill. kiemelten közhasznú alapítványoknak. Ebben az évben három intézmény került ki nyertesen. A Miskolci Autista Alapítvány, a csurgói kistérségben működő Megoldás Alapítvány és a gyulai Segítő Kezek Idősek Otthona fűthet az idén a megsemmisített papírpénzekkel.
Hamarosan könnyebben juthatunk lakáshitelhez
A bankok mindent megtesznek az adós megmentéséért
Kamatvágást vár London, a forint nem omlik össze
Meglepetés! 4,7 százalékos az októberi infláció!
A bankoknak kockázatot kell vállalniuk
Simor: nem sok mozgástere van a kormánynak
MNB: a forint alternatíva lehet
Privátbankár