Úgy tűnik, az ügyfelek első körben saját forrásokból, esetleg családi vagy baráti kölcsönből fedezik a végtörlesztést. A PSZÁF honlapján közölt összesítés szerint a kedvezményes végtörlesztésre október végéig mindössze 485 forinthitel szerződést nyújtottak a pénzügyi intézmények, 2,27 milliárd forint értékben. A hiteles ügyfelek aránya sem darabszámban, sem értékben nem éri el az összes végtörlesztő 2 százalékát.
A kiváltó forinthiteleket nagyobbrészt saját devizahiteles ügyfeleiknek nyújtják a bankok, egyelőre mindössze 138 esetben váltottak ki hitelből más pénzintézetnél lévő kölcsönt.
Bár kezdetben a takarékszövetkezetektől várták a hitelkiváltó forintalapú termékek dömpingjét, az eddigi statisztikák szerint az ilyen jellegú kölcsönök mindössze 13 százalékát nyújtották szövetkezeti hitelintézetek.
Lesznek még mások is
Az aktuális és a végtörlesztési árfolyamok különbsége alapján a pénzügyi intézményeknek eddig 44 milliárd forintos vesztesége származott a végtörlesztés miatt.Egy november 3-i sajtótájékoztatón Szász Károly, a PSZÁF elnöke elmondta: További 43 ezer ügyfél már bejelentette igényét a végtörlesztésre, ami 71 milliárd forint további veszteséget okozhat a Magyarországon működő bankoknak. PSZÁF elnöke szerint a kezdeti hullám várhatóan csillapodni fog, majd az év vége felé a forinthitelezés várható élénkülésének köszönhetően újra nőhet az érdeklődés a végtörlesztés iránt.
Matolcsy György akkor úgy fogalmazott: nincs egyetlen olyan megoldás, amely az összes devizahiteles problémájára megoldást nyújt, így összetett válasz készül a helyzetre. A nemzetgazdasági miniszter szerint nem érdemes azonban új programra várni, aki teheti, éljen a végtörlesztés lehetőségével. A következő hetekben nem tervez a kormány új intézkedéseket a devizahitelesek helyzetével kapcsolatban.
Surányi György, a CIB anyabankjának magyarországi vezetője egy korábbi interjúban úgy vélekedett, a végtörlesztési lehetőség nem más, mint ajándék a jómódú adósoknak. A PSZÁF mostani statisztikájában például minden bizonnyal benne van a CIB azon ügyfele is, aki a program keretében több százmillió forint értékű hitelt fizetett vissza, amelynél Surányi szavaival élve 100 milliós nagyságrendű az az "ajándék", amit az illető az Országgyűléstől kapott.