4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eddig látszólag stabilan működő Bitstamp kereskedési platformtól 19 ezer egységet loptak el, működését egyelőre felfüggesztette. Így az Mt. Gox után ez már a második bitcoin tőzsde, amelyik kidőlni látszik. A szuperpénz árfolyama pedig szépen ereszkedik.

Mi is ez?

A bitcoin néhány éve tűnt fel a piacon, egy olyan termék, amelynek működését nem könnyű megérteni, ezért szinte bármilyen elméletet rá lehet aggatni. Ezt meg is tették azok, akik létrehozták, majd időben vettek. Magasztalni kezdték, mint a jövő fizetési eszközét, és a lufi fújáshoz már nem is kellett más. A szokásos őrületek mintájára robogott fel az árfolyam a kezdeti 0-ról 1100 dollár fölé, ott durrant a lufi, azóta stabilan esik az ár, most éppen 260 dollár körül van. Már ahol lehet még kereskedni vele.

Nézzük, mi ez a bizonyos instrumentum. A kitalálói zseniális módon kerestek egy véges elemből álló matematikai sorozatot, annak elemeit létrehozták elektronikus, számítógépes formában, tárcákat létesítettek hozzá, és kinevezték pénznek, valutának. Az elmélet, amit hozzáfűztek, az volt, hogy miután véges darabszámú egység van, ráadásul egy pénznemhez képest meglehetősen kevés, nem tud elinflálódni.

Nem stimmel

Csakhogy az elmélet több szempontból sántít. Az, hogy véges a mennyiség, legalább annyira hátrány, mint előny. Egy hagyományos pénzből ugyanis normál esetben annyit bocsátanak ki, hogy adott árszínvonal mellett az nagyjából fedezze az adott területen (országban, zónában) megvásárolható áruk és szolgáltatások értékét.

Ez a bitcoinnál fel sem merülhet. Eleve meghatározhatatlan, hogy mik azok az áruk és szolgáltatások, amik megvehetők érte. Szabályozás és az ehhez kötődő bizalom hiányában teljesen esetleges, hogy ki fogadja el, ki nem. Így, miután felmérhetetlen az ellenértéke, törvényszerű, hogy árfolyama viharos változásokat produkál, mégpedig határok nélkül. E tekintetben sokkal inkább hasonlít egy bizonytalan vállalat spekulatív jellegű részvényére (mondjuk az E-Starra, hogy közeli példát hozzunk), mint egy pénznemre, azzal az eltéréssel, hogy ennek még minimális fundamentuma nincs.

Felmérhetetlen kockázat

Így, miután közelítőleg sem alakulhat ki stabil árfolyama, a kockázata minden más valutához képest végtelen, pénz funkciót nem tud betölteni. Természetesen hagyományos valutáknál is előfordulhat, hogy a kibocsátó állam elinflálja, de olyankor általában bőven van idő arra, hogy a tulajdonosa azt biztonságosabb eszközre váltsa. És ami még nagyobb baj: semmilyen jogi szabályozás nincs a Bitcoinra, ezért a legminimálisabb jogbiztonságra sem számíthat, aki birtokolja. Tehát nem csak hogy értékét bármikor tökéletesen elvesztheti és felhasználhatóságára nincs semmilyen garancia, hanem ami még kritikusabb: biztonságos őrzése és használata sem megoldott. Pénzünk egy bankban alapvetően biztonságban van (ellopni nem tudják, ill. azért a bank felel, az utalások biztonságosak, és végül bankcsőd esetére a legtöbb állam működtet egy bizonyos mértékű betétvédelmi, ill. befektető védelmi alapot). Nos, ez a probléma látványosan jelentkezett a korábbi Mt. Gox, és a mostani Bitstamp botrányban.

Ráadásul több jegybank is felhívta a figyelmet, hogy miután semmilyen garancia nincs a szuperpénzre, mindenki saját felelősségére foglalkozzon vele (az üzenet lényege: leginkább kerülje). A problémát a kialakult botrányok miatt egyre többen ismerik fel, akinek van, szabadul a csodapénztől, az árfolyam szépen esik. Kerüljük mi is, ill. csak a kalandvágyók foglalkozzanak vele. Ők is kezeljék úgy, mint egy olyan pozíciót, ahol tisztában vannak vele, hogy a potenciális nagy nyereséggel szemben azt a kockázatot vállalják, hogy befektetett pénzük akár teljes egészében is elveszhet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
Pénzügyi szektor Tizenötmillió forintra bírságolta az MBH Bankot a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:52
A pénzintézet a január végi határidőig nem küldte meg minden ügyfelének a bankszámlához kapcsolódó egyéni éves díjkimutatást.
Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG