5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai biztosításoknak immár jóval több mint harmadát bankfiókban kötik. A bankbiztosítás több tőről fakad: volt, hogy bankok hoztak létre biztosítókat, más bank a stratégiai együttműködést választotta. E két stratégia ötvözete az Erste Biztosító - Raveczky Zsolt elnök-vezérigazgató cikke.

Bár a bankbiztosításnak már fél évszázada megjelentek a csírái Magyarországon, igazán látványosan az elmúlt 10-15 évben fejlődött ez a biztosításértékesítési csatorna. Ekkor találkozott igazán a bankok minél teljesebb pénzügyi termékpalettára vonatkozó törekvése a biztosítók költséghatékonyságot célzó, ám egyben az alapos ügyfélkiszolgálást sem nélkülöző formák iránti igényével. A sikerhez persze mindezen kívül az is kellett, hogy az ügyfelek is megszeressék a biztosításkötésnek ezt a lehetőségét. Hamar meg is szerették, mivel a bankbiztosítás számos előnyt is biztosít számukra.

Egy modell, amivel mindenki nyer

Egyfelől roppant kényelmes egy olyan helyen megkötnünk a biztosítást, ahol egyéb pénzügyeinket már korábban is végeztük. Ismerjük a tanácsadót, így mind az ő személye, mind a bank felé már eleve rendelkezünk azzal a bizalommal, ami a biztosításkötésnek is fontos feltétele.

Legalább ennyit számít az, hogy a tanácsadó is jól ismer már bennünket, kockázatérzékenységünket, befektetési ismereteinket, emiatt mélyebb, sokkal személyesebb, egyedi kiszolgálást kaphatunk, mint más csatornákon.

Ám költségoldalon sem járunk rosszul a bankfiókban: egyrészt ma már komoly keresztkedvezményeket vehetünk igénybe, ha pénzügyi termékeinket ugyanott biztosítási termékekkel is kombináljuk. Másrészt a bankfiók eleve a biztosítási piac legolcsóbb személyes értékesítési csatornája, hiszen a kiterjedt, sok ügyfelet és a képzett tanácsadókat alkalmazó hálózatot a bank működteti. E költségmegtakarítás előnyeit pedig az alacsonyabb díjakon keresztül a mi pénztárcánk is megérzi.

De a bankok sem járnak rosszul ezzel az új szolgáltatási területtel: így egyrészt eleget tudnak tenni annak az igénynek, hogy az ügyfelek minél teljesebb pénzügyi kiszolgálást kapjanak a fiókokban, másrészt ma már a bankfiókokban kötött szerződések is érezhető bevételt jelentenek a bankoknak.

Emellett nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a bankok rengeteget vettek át a biztosítói értékesítési gyakorlatból. Korábban megvárták, hogy az ügyfél maga sétáljon be a bankfiókba és ott találkozzon szembe a kínált lehetőségekkel. Azóta szinte kivétel nélkül maguk keresnek meg bennünket az ajánlataikkal, legtöbbször figyelembe véve a személyes kapcsolatfelvételek során megismert igényeinket is.

Ez tehát tipikusan egy olyan terület, amely minden érintett szereplőnek előnyös. Így aztán nem csoda, hogy mára már a megkötött összes hazai biztosítás közel 40 százaléka bankfiókban születik meg (ide sorolom a takarékszövetkezeti és a postai értékesítést is).

A biztosítói és banki elképzelések persze nem minden esetben esnek pontosan egybe, ezért a piacon egyaránt találunk kiválóan, és kevésbé hatékonyan működő bankbiztosítási modellt is. Ebből a szempontból mintaértékűnek érzem az Erste Biztosító és az Erste Bank együttműködését.

Kevesen tudják, hogy a két szervezet külön tulajdonosokkal rendelkezik: bár az Erste Biztosító eredetileg az Erste Bank üzletágaként alakult meg, és ezt vásárolta meg (velünk egy időben még öt másik országban is) a Vienna Insurance Group (VIG), amely a hazai piacon az UNION Biztosítónak, illetve a Vienna Life Biztosítónak is a tulajdonosa. A VIG Kelet-Közép-Európa vezető biztosítótársaságaként rengeteg szakmai értékkel járult hozzá az elmúlt hét év fejlődéséhez. Az adásvétel után sem lett lazább a bank és a biztosító kapcsolata: hosszú távú stratégiai szerződés keretében zajlik tovább a szoros együttműködés.

Szélesedő paletta és -kereslet

A kedvező tapasztalatok hatására a bankbiztosítási termék- és ügyfélkör folyamatosan bővül. Még ma is az életbiztosítások vannak túlsúlyban, és magánügyfelek kötik a legtöbb szerződést. Egyre több azonban az utasbiztosítás is, és a nem-életbiztosítási termékek közül a lakásbiztosítások is szép növekedést mutatnak – párhuzamosan a lakáshitelezés újbóli felfutásával. De ma már a kisvállalkozási számlavezetéshez kapcsolódóan a kisebb-nagyobb cégek is megtalálják a nekik szóló különféle vállalkozói biztosításokat.

Szegmens-ajánlatok jönnek

A bankbiztosítási piacon a kínálat számos irányba tud még továbbfejlődni. Egyrészt termékfejlesztési oldalon már most is vannak nagyon pozitív példák arra, hogyan lehet elérni célzott termékekkel is a fióklátogató ügyfeleket. Az Erste temetkezési biztosítása például pontosan azt az 50 feletti korosztályt célozza meg, amely előtérbe helyezi a személyes banki kapcsolatokat. Ilyen, speciálisan erre a csatornára fejlesztett termékekkel már a közeli jövőben is egyre gyakrabban találkozhatunk majd.

Különösen az úgynevezett prémium szegmens ügyfelei számíthatnak arra, hogy egyre több speciális termékkel egészíthetik ki meglévő pénzügyi portfoliójukat. Körükben már most is jó keresletnek örvendenek a folyamatos díjas termékek csakúgy, mint például az egészségbiztosítási termékek.

A bankbiztosítás fejlődésének ütemét és irányát látva jó esélyt látok rá, hogy 4-5 éven belül a biztosítások többségét (50+ százalék) már pénzintézeti értékesítés keretében kötik majd meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG