A magyar szuverén osztályzattal azonos szintre emelte csütörtökön az Eximbank besorolásait a Standard & Poor's. Miután a múlt héten Magyarország besorolását visszaemelték a befektetési ajánlású kategóriába, ez logikus lépés.
Eximbank = állam
Indoklásában a Standard & Poor's kiemelte: a pénzintézet osztályzatát azért hozza összhangba a magyar szuverén adósságkötelezettségek besorolásával, mert nézete szerint az Eximbank kormányzati kötődésű szervezet, és szinte bizonyosra vehető, hogy a magyar kormány időbeli és elégséges rendkívüli támogatásban részesítené a bankot pénzügyi stresszhelyzet kialakulása esetén. Az Eximbank kritikus szerepet tölt be a magyar export támogatásában, ami kulcsfontosságú a gazdasági növekedés szempontjából, tekintettel a magyar gazdaság nyitottságára, és arra, hogy mennyire rá van utalva a külkereskedelemre - áll a Standard & Poor's elemzésében.
A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy az Eximbankot integráns kapcsolatrendszer fűzi a magyar kormányhoz, amely a bank egyedüli tulajdonosa és kötelezettségeinek törvényi garantálója.
Foglyul ejtett bank vagy nem?
A felminősítés híre remek, de az indoklásnak van egy hátulütője: az S&P érvelése nagyon egybevág az Eurostat véleményével, akik szerint az Eximbank úgynevezett "foglyul ejtett intézmény", ami gyakorlatilag az államháztartás része - így pedig az egyenlegét bele kell foglalni az államháztartási adatokba. Az MNB és a KSH vitatja az Eurostat állásfoglalását, mondván: az Eximbank egy piaci alapokon működő társaság, akkor is, ha az államé - így nem kell az államháztartási körön belül kimutatni.
Ha nem sikerül meggyőzni az Eurostatot, akkor visszamenőleg is módosítani kell az államadósság-adatainkat - így jó eséllyel visszaadhatjuk az évek óta folyamatosan csökkenő államadósságért járó képzeletbeli kitüntetésünket.
Ebből 21 milliárd dollárt lőszerre, 17,3 milliárd dollárt működési költségekre és 12,1 milliárd dollárt pedig titkos programokra szánnának.

Lerántotta a leplet: ezzel zsebelte be az idei díjakat az Erste profija




