A magyar szuverén osztályzattal azonos szintre emelte csütörtökön az Eximbank besorolásait a Standard & Poor's. Miután a múlt héten Magyarország besorolását visszaemelték a befektetési ajánlású kategóriába, ez logikus lépés.
Eximbank = állam
Indoklásában a Standard & Poor's kiemelte: a pénzintézet osztályzatát azért hozza összhangba a magyar szuverén adósságkötelezettségek besorolásával, mert nézete szerint az Eximbank kormányzati kötődésű szervezet, és szinte bizonyosra vehető, hogy a magyar kormány időbeli és elégséges rendkívüli támogatásban részesítené a bankot pénzügyi stresszhelyzet kialakulása esetén. Az Eximbank kritikus szerepet tölt be a magyar export támogatásában, ami kulcsfontosságú a gazdasági növekedés szempontjából, tekintettel a magyar gazdaság nyitottságára, és arra, hogy mennyire rá van utalva a külkereskedelemre - áll a Standard & Poor's elemzésében.
A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy az Eximbankot integráns kapcsolatrendszer fűzi a magyar kormányhoz, amely a bank egyedüli tulajdonosa és kötelezettségeinek törvényi garantálója.
Foglyul ejtett bank vagy nem?
A felminősítés híre remek, de az indoklásnak van egy hátulütője: az S&P érvelése nagyon egybevág az Eurostat véleményével, akik szerint az Eximbank úgynevezett "foglyul ejtett intézmény", ami gyakorlatilag az államháztartás része - így pedig az egyenlegét bele kell foglalni az államháztartási adatokba. Az MNB és a KSH vitatja az Eurostat állásfoglalását, mondván: az Eximbank egy piaci alapokon működő társaság, akkor is, ha az államé - így nem kell az államháztartási körön belül kimutatni.
Ha nem sikerül meggyőzni az Eurostatot, akkor visszamenőleg is módosítani kell az államadósság-adatainkat - így jó eséllyel visszaadhatjuk az évek óta folyamatosan csökkenő államadósságért járó képzeletbeli kitüntetésünket.