4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Talán csak a közel 10 százalékkal megugró osztalékbevétellel lehet elégedett a hazai hitelintézeti szektor az idei első negyedév adataiból. A hitelintézetek profitja 15,3 százalékkal zuhant a hagyományosan legerősebb negyedévben - problémásnak tetszik a jövő...

Elhamarkodottan lehet csak örülni a bankrendszer profitjának. Miközben ugyanis több, mint 10 százalékkal nőtt a normál üzleti tevékenységhez nem kapcsolódó osztalékbevétel, a hazai hitelintézetek első negyedéves profitja 82,5 milliárd forintról 69,8 milliárd forintra zsugorodott. A részvénytársasági keretek között működő bankok profitja 73 milliárdról 68,9, a szövetkezeti hitelintézeteké 1,68-ról 1,54 milliárdra, míg a fióktelepek teljesítménye 4 milliárdról 2,1 milliárd forintra romlott. (Arról, hogy a megbontott adatok nem stimmelnek a szumma értékkel, vélhetően a csak a szummában megjelenő speciális intézmények – pl. MFB, Exim, Keler – adatai játszhatnak közre.)  2014. I. negyedévben a 142 nyereséges hitelintézet 94,5 milliárd Ft nyereséget, a 28 veszteséges hitelintézet pedig 17,7 milliárd Ft veszteséget könyvelt el.

Zuhanó állományok

Az állományi adatok nem túl sok jóval kecsegtetnek: a bankok lakossági hitelállománya 8,4 százalékkal zsugorodott egy év alatt, épphogy meghaladja így a 6000 milliárd forintot. Az NHP sikere és a gazdaság beindulásáról szóló hírek ellenére a vállalati hitelállomány leépülése a tavaly március végéhez képest 5,5 százalékos, ráadásul az 5672 milliárdos adat 55 milliárddal a de cember végi szintet is alulmúlja.

A megtakarítási oldalon ugyanakkor érdekesebb a kép: miközben a lakossági betétekből egy év alatt 11,6 százalék, 885(!) milliárd forint távozott a jegybank összegzése szerint, addig a vállalatok – akiknek pedig a hitelfelvevői oldalon kellene tolonganiuk – nettó betételhelyezők voltak a hátunk mögött hagyott év során: a 4735 milliárdos adat 3,5 százalékos bővülést jelez.

A jegybanki rátával olvadó kamateredmény

A jegybanki kamatcsökkentés áldásos hatása is alaposan rádolgozott arra, hogy az egyébként is hitelszűkben lévő bankszektor kamateredménye 35 (!) százalékkal, 77,9 milliárd forintról 50,8 milliárd forintra zsugorodjon. Mondhatjuk, hogy cserébe a díjak- és jutalékok terén jól megszedték magukat a hitelintézetek, hiszen 27,5 százalékkal 111,3 milliárdra ugrott a jutalékbevétel. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a növekményben itt még – a bizonytalan bázis okán – még alaposan benne lehet a tranzakciós illeték hatása (bruttó díjakkal számolnak a bankok), s még ennek ellenére is csak 24 milliárdnyi bevétel-többlet jön össze, ami nem kompenzálja teljesen a 27,1 milliárdos kamatbevétel-zsugorodást. A szektor rendkívüli eredménysoron elkönyvelt vesztesége a 2013. márciusi 1,6 milliárd forintról ötszörösére, 8,2 milliárdra nőtt.

A bankok tovább húzták a nadrágszíjat: a költségek év/év alapon 0,7 százalékkal csökkentek, ami még 0 százalékos infláció mellett is szép teljesítmény.

Öregszik a nem fizető állomány

A profitabilitás jövőbeli helyreállítására vonatkozó elképzelések ott kapnak gellert, hogy bár szektorszinten mind a lakossági, mind a vállalati oldalon csökkent a problémás és a külön figyelendő állomány mértéke, ám a bennragadtak között, főleg lakossági oldalon komoly a 90 napnál régebben tartozó állomány 17,7 százalékról 19 százalékra emelkedése. A vállalati oldalon hosszú idő után ugyanakkor óvatos javulás látható e téren is, ám az összkép továbbra is borús.

A helyzet igen problémás - nem véletlen, hogy a jegybank is furcsa, saját béklyóitól megszabadulni képtelen helyzetben ábrázolja a bankszektort a stabilitási jelentésben. Hogy hol van az oázis, egyelőre nem látható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG