„Bár kedd este Jean-Claude Juncker, az Eurogroup elnöke és José Manuel Barroso európai bizottsági elnök cáfolta a pletykákat, miszerint Spanyolország mintegy 250 milliárd eurós mentőcsomagot kap, az IMF vezetőjének péntekre tervezett látogatása arra enged következtetni, hogy Spanyolország lehet az első, aki próbára teszi az EU 27 tagországának miniszterei által múlt hónapban jóváhagyott 500 milliárd eurós mentőcsomagot” – véli Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Miután Görögország kapcsán megnyugodni látszanak a kedélyek, Spanyolország körül egyre hevesebb találgatások folynak, milyen apropóból látogat el Madridba az IMF-vezér. „Már május eleje óta leértékelődő pályán van a spanyol állampapírok piaca, és ez a tendencia hétfőtől tovább fokozódott. Az euró máris 0,5 százalékkal esett, és a befektetők árgus szemmel figyelik az uniós vezetők Spanyolországgal kapcsolatos nyilatkozatait” – mondta el a befektetési szakember.
A jelenleg mintegy 20 százalék körüli munkanélküliséggel küzdő dél-európai állam bankszektora már bejelentette, hogy finanszírozását egyre nagyobb arányban kénytelen az Európai Központi Bankra építeni, és a héten minden eddiginél magasabb jegybanki forrást igényelt. A vezető európai pénzügyi szakemberek azonban nem mernek komoly kijelentéseket tenni Spanyolország IMF megsegítésével kapcsolatban, mivel az előre láthatólag jelentősen gyengítené az éppen csak stabilizálódó euró árfolyamát. „Már Görögország kimentése kapcsán is jelentősen megingott az euró-iránti bizalom, a befektetők pedig inkább az amerikai deviza, illetve az arany felé fordultak. Mivel a spanyol gazdaság jóval nagyobb súlyt képvisel az unióban, mint a görögök, – az EU GDP-jének mintegy 11,7%-át adja a görögök 2,6%-os értékéhez képest - ezért egy esetleges spanyol válság bizonyosan újabb árfolyamzuhanást okozna a közös deviza árfolyamában” – véli Horváth.
Privátbankár - Zsiborás Gergő