A gazdasági válság alatt csődbe ment két írországi bankból létrehozott, rossz portfólióval rendelkező Irish Bank Resolution Corporation Ltd. (IBRC) megszabadult 21,7 milliárd eurónyi hitelállományának több mint 90 százalékától.
A folyamatban felszámolóként közreműködő KPMG közölte: az IBRC 9,3 milliárd euró értékű kereskedelmiingatlan-hiteleinek 85 százalékát jó nevű befektetőknek, adták el a maradék 15 százalék pedig az ír Nemzeti Eszközkezelőhöz került. A lakáshitel-állomány 1,8 milliárd euró értékű volt, ennek 64 százaléka szintén befektetőkhöz vándorolt, míg a fennmaradó 36 százalék a Nemzeti Eszközkezelő tulajdona lett.
Ez azt jelenti, hogy 14 hónap alatt a bank hitelállományának 90 százalékát sikerült értékesíteni.
Miért nem működik ez Magyarországon is?
A KPMG a közép-kelet-európai régióban is aktív a rossz hitelek piacán. Az elmúlt években jelentős romániai, lengyel és baltikumi portfóliókat értékesítettek befektetők számára.
A portfóliók tisztítása tőkét és likviditást szabadít fel az évek óta nyomás alatt szenvedő bankok számára, emiatt látunk milliárdos tételeket forogni a nyugat-európai bankpiacokon - mondta el Simonyi Tamás, a KPMG közép-kelet-európai pénzintézeti tranzakciókért felelős igazgatója. A tranzakció persze csak akkor ésszerű, ha az eladási ár nagyjából megfelel a portfólió csökkentett értékének, ellenkező esetben a bankot egyszeri nagy veszteség éri. A magyar piacon több nekifutás ellenére ez hiúsította meg az adásvételeket; a KPMG által elvégzett portfólióértékelések rendre azt hozták ki, hogy a leírások mértéke nem találkozik a piac értékítéletével - mondta a szakember.