Illúzió az összes mentőakció?
A piaci mészárlás ellenére ez persze még nem a világ vége, sőt, a washingtoni gazdasági döntéshozók leszámolhatnak egy sor illúzióval, amelyek az utóbbi 14 hónapban a szemük előtt lebegtek.
Az egyik mítosz az, hogy a kongresszus által elfogadott, a rossz hitelek kivásárlását célzó terv pénzügyi mentőöv. Ez csupán egy eszköz, amely semmi esetre sem képes eloszlatni az európai bankok pánikját, és nem nyújt megoldást a dubai ingatlanpiacoknak vagy a felzárkózó piacok zuhanására. Európának saját mentőcsomaggal kell betömnie a bankok tőkehiányát.
Az újság szerint a kilábalás persze valószínűleg nehezebb volna, ha a kongresszus nem fogadta volna el a tervet. A politikai rendszer ezáltal ugyanis jelezte, hogy nem hagyja összeomlani a bankrendszert. A baj csak az, hogy Henry Paulson pénzügyminiszter máig nem nyilvánította ki, hogyan fogja használni új eszközét.
Azzal a mítosszal is le kell számolni, hogy az amerikai gazdaságot megmentheti az export. Elhibázott ötlet volt a gyenge dollárt erőltetni az export ösztönzésére, hogy ezáltal ellensúlyozzák a belső ingatlanpiaci lanyhulást. Miután Európa és Japán is recesszióba jutott, és Kína gazdasága lelassult, az amerikai GDP exportforrása valószínűleg csökkenni fog.
Ugyancsak téves elképzelés, hogy a szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) az alapkamat csökkentésével célt érhet. Ez a módszer a gyengedollár-lobbi szegény testvére. Az évek óta csökkenő kamatok ellenére a pénzügyi pánik ma nagyobb mint valaha, és már a reálgazdaság is bajba került.
A lap szerint az is hiábavalónak bizonyult, hogy egy átmeneti keynesi pénzügyi ösztönző csomaggal megoldható a helyzet. Bush elnök még egy hónapja is áldotta az év eleji 165 milliárd dolláros adóvisszatérítési programot, amelynek elvben a fogyasztás fokozásával meg kellett volna mentenie az országot a recessziótól, ami azonban nem következett be. Az történt, hogy az adóvisszatérítés átcsoportosította a pénzt a gazdaság egyik részéből egy másikba, de nem változtak meg a befektetési szándékok, a lépés nem vezetett valódi növekedéshez.
A The Wall Street Journal szerint eddig egyik elnökjelölt sem tudott olyan tervvel előállni, amely megoldást jelenthetne a pénzügyi pánikra; a demokrata párti Barack Obama és a republikánus John McCain is taktikai és politikai lépéseket tesz, teljesen önös érdekből cselekszik. Az amerikai választók érdekét szolgálja a legkevésbé, ha a jelöltek egy ilyen hatalmas krízisben csak sablonos ötletekkel állnak elő; a jövendő amerikai elnöknek most kell magához ragadni a vezetést - írta a konzervatív lap, nem titkolván, hogy McCain szenátorra gondol.
Intubálás nélkül megfullad a brit gazdaság
A kapzsiság miatt tart itt a világ
Bankbetétek: megtöbbszöröznék a védettséget
Kamat-slamasztika: parázs viták várhatók
Veres: az EU fogjon össze a válság ellen!
MTI