Ez utóbbit a Dresdner Kleinwort - a Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlege - adta ki csütörtökön, kiemelve, hogy a közszférában áprilisban mért 12,8 százalékos éves összevetésű bruttóbér-emelkedés a harmadik, tíz százalék feletti tizenkét hóra számolt havi béremelkedés volt egymás után.
Ráadásul a márciusi 9 százalékról áprilisban 10 százalékra gyorsult a versenyszférában is az éves bruttóbér-növekedés, és az össz-gazdasági bérkiáramlási növekmény is 10,6 százalék volt az előző hónapban mért 9,9 százalék után, meredeken meghaladva a 9,1 százalékos londoni konszenzust.
A londoni Dresdner-elemzők szerint a legutóbbi fejlemények - köztük a foglalkoztatás adóteher-csökkentésének ellensúlyozására fontolóra vett esetleges jövő évi áfaemelés - ismét felfelé ható inflációs nyomást gerjesztenek, és erőteljesen indokolnának egy negyed százalékpontos kamatemelést a Monetáris Tanács következő ülésén, valamint még egyet "nem sokkal utána".
A továbbra is magas energiaköltségek, a politikai bizonytalanság, valamint az esetleges jövő évi áfaemelés mind olyan jelentős kockázati tényező, amely arra kényszerítheti az MNB-t, hogy a Dresdner - és a londoni elemzői közösség egésze - által jelenleg 9 százalékon várt kamattetőzésen túl is szigorítson, vélték a Dresdner Kleinwort londoni elemzői.
Több nagy londoni befektetési ház már a konszenzust jelentősen meghaladó májusi inflációs adatok után emelte magyarországi kamat-előrejelzését, de 9 százalék feletti prognózist egyelőre - a Dresdner-jóslatig - nem adtak.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege negyed százalékpontot hozzáadott az általa eddig valószínűsített idei magyar jegybanki kamattetőzési szinthez, és 9 százalékos MNB-kamatot vár a harmadik negyedévre. A JP Morgan szerint valószínű, hogy a következő kamatemelést már ebben a hónapban végrehajtja a magyar jegybank.
Kamatcsökkentést - legalább negyed százalékpontosat - követel a cseh exportőrök szövetsége a Cseh Nemzeti Banktól. Ez is olyan központi intézkedés lehetne, amellyel az állam segíthetne áthidalni a korona rekord erősödése okozta súlyos veszteségeket az exportra termelő cégek számára - mondta Jirí Grund, a szövetség elnöke. A cseh jegybank tanácsa legutóbb február elején módosította alapkamatát: negyed százalékponttal 3,75 százalékra emelte a növekvő infláció miatt. |
A cég az egész közép-európai EU-térségre emelte kamatprognózisait, és ennek egyik fő okaként az általa most már valószínűsített euróövezeti jegybanki kamatemelést nevezte meg.
A Merrill Lynch szerint az EKB elnökének nemrégiben tett kemény hangvételű nyilatkozata nyomán nagy eséllyel valószínűsíthető az euróövezeti kamatszint 4,25 százalékra emelése a jelenlegi 4,00 százalékról. A cég szerint "eddig sem volt messze az 50 százaléktól" annak az esélye, hogy az EKB-kamatciklus 4,50-4,75 százalékig folytatódik tovább, de most már ez a valószínűség is "egyértelműen 50 százalék felett van".
Az euróövezeti szigorítást más nagy londoni házak is jósolják.
A JP Morgan csütörtöki előrejelzése szerint az EKB júliusban, az amerikai Federal Reserve szeptemberben végrehajt egy negyed százalékpontos kamatemelést, az inflációs várakozások kordában tartása végett.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző központja - szintén csütörtökön Londonban kiadott havi világgazdasági prognózisában ugyancsak felülvizsgálta euróövezeti kamat-előrejelzését, és júliusra negyed százalékpontos EKB-emelést jósol, annak ellenére, hogy jövő évi euróövezeti növekedési előrejelzését 1,7 százalékról 1,5 százalékra rontotta.
Az EIU elemzői szerint az euróövezeti kamatszint 2009 végéig az általuk júliusra várt 4,25 százalékon marad. A ház szerint a Federal Reserve szövetségi napikamat-célja 2008 végéig a jelenlegi 2,00 százalékon marad - az EIU londoni elemzői eddig 1,50 százalékra csökkenő idei Fed-kamatot vártak -, és jövőre az amerikai jegybank is szigorításba kezd. Az EIU ezt az előrejelzését az általa feljavított amerikai növekedési jóslattal, és a rontott inflációs előrejelzéssel indokolta.
A cég az eddigi 0,8 százalék helyett 1,2 százalékos idei amerikai GDP-növekedést vár, jóllehet hozzáteszi, hogy az amerikai gazdasági környezetet továbbra is "recessziósnak" tartja, és jövőre sem számít 1,1 százaléknál gyorsabb növekedésre. Az EIU ezzel együtt is 3,7 százalékról 4 százalékra emelte az idei átlagos amerikai inflációra adott prognózisát.
A Goldman Sachs londoni befektetési részlege is "nagyon valószínűnek" nevezte, hogy az MNB Monetáris Tanácsa már június 23-ai ülésén ismét kamatot emel. A GS megerősítette azt az előrejelzését, hogy fennmarad a feszes pénzügypolitika, azzal a kiegészítéssel, hogy ennek nagy része a forint erősödéséből ered.
A ház fenntartja azt a nemrég felülvizsgált előrejelzését, hogy a forint 12 havi távlatban 225-re erősödik az euróval szemben, azt azonban a cég bizonytalanabbnak nevezi, hogy ehhez a jelenleginél mennyivel magasabb jegybanki kamatszint szükséges.
A GS alapeseti forgatókönyve továbbra is az, hogy az MNB a következő három hónapban fél százalékponttal 9,00 százalékra emeli kamatát.
Hétvégi éjszakázásra készülnek a jegybankban
A kamatcsökkentés mellett is vannak érvek
Nem menekülünk a további szigorítás elől
Az infláció beragad, az alapkamatot 9-re lövik
MTI