Az elmúlt napokban megjelent Reuters felmérések szerint a budapesti elemzők közül 17-en 0,25 százalékpontos kamatemelést várnak, nyolc elemző változatlan kamatszintre szavaz. A devizakereskedők között többségben vannak a kamattartásra voksolók, az állampapír kereskedők viszont kismértékű kamatemelést prognosztizálnak.
Az MTI londoni körkérdésére 8 befektetési ház 25 bázispontos kamatemelési választ adott, változatlan kamatra egy ház számít.
Kissé távolabbra tekintve, az elemzők többsége szerint a mostani kamatemelés az utolsó lesz, s még ebben az évben megkezdődhet a kamatcsökkentési periódus.
A szakértők között nincs egyetértés annak megítélésében, hogy a forint erősödése 243-245/eurós szintre miként befolyásolhatja a tanács döntését. Többen gondolják úgy, hogy a változatlan kamat árthatna az Magyar Nemzeti Bank frissen megerősödött hitelességének, mert azt sugallhatná, hogy a jegybank reagál a rövid távú árfolyammozgásokra és meg szeretné akadályozni a forint erősödését annak ellenére, hogy márciusban a forint szabad lebegtetésére tért át.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Az MNB februárban 2008-ra 5,9 százalékos, 2009-re 3,6 százalékos inflációs prognózist adott meg. Az elemzők szerint a jegybank ezeket a mutatókat kénytelen lesz emelni: 2008-ra 6,2 százalékra, 2009-re pedig 3,9 százalékra.
A kérdés az, hogy a világszerte felívelő olaj- és élelmiszerárakat féken lehet-e tartani Magyarországon kamatemeléssel, vagy sem. Ami biztos: áprilisban a 12 havi infláció 6,6 százalék volt.
Kamatemelés tuti, az inflációról jobb nem beszélni
Még egy emelés, és vége a szigornak?
Főleg a kötvénykereskedők számítanak kamatemelésre
Most érdemes megvenni a nyaralásra szánt valutát
3 százalékos infláció? Majd a következő évtizedben
MTI