A tárgyidőszakban jelentősen, 15,3 milliárd forintra mérséklődött a bankcsoport vesztesége, miközben pozitív, 6,7 milliárd forint volt az egyszeri tételeket (tranzakciós illeték, árfolyamrésre képzett céltartalék, bankadó) kiküszöbölve kalkulált adózás előtti eredmény - közölte a bank.
Olcsóbban működnek
Az év első hat hónapjában tovább mérséklődtek – nominálisan és év/év alapon 4,9 százalékkal – a banküzemi költségek. A bank 18,2 százalékos tőkemegfelelési mutatója továbbra is az egyik legmagasabb érték a hazai piacon, ami a BayernLB által bejelentett további tőkerendezéssel együtt képes elnyelni a devizaadósok rendezésének költségét.
Kiszállnak mindenből
Az MKB Bank 2014. április 30-ával sikerrel zárta le a román Nextebankban fennálló többségi tulajdonának értékesítését, miközben az utolsó külföldi befektetése, a román Corporate Recovery Management SRL értékesítése folyamatban van.
Mindjárt az államé lesz az egész
A bank közleménye szerint "jelentős mérföldkő" az MKB Bank történetében 2014. július 24-e, amikor a BayernLB bejelentette, hogy szeptember végéig egy jelentős tőkerendezést követően a magyar államnak értékesíti a bankban fennálló részesedését. Ezzel a bajor tartományi bank eleget tesz az Európai Bizottság előírásának, amely ezt a lépést a BayernLB-nek korábban nyújtott állami segítség egyik feltételeként rögzítette, még 2012-ben.
Íme a számok táblázatos formában:
Főbb pénzügyi adatok (konszolidált, IFRS, millió forint) |
És akkor a nagy kérdés: ez alapján megérte megvenni az MKB Bankot?
A válasz persze továbbra is az: nem tudjuk.
A rövid távú veszteségfinanszírozás kijön az egyébként jelentős német tőkejuttatásból? (A 17 milliárdos vételárral áll szemben 80 milliárdnyi év eleji és 84 milliárdnyi még hátralevő tőkeemelés, valamint 120 milliárdnyi korábbi követelés-leírás.) Ráadásul úgy, hogy - ahogy Varga Mihály ígérte - 1-2 éven belül ígéretes, eladható bank legyen belőle? A bebukott projekthitelekkel, a devizahitelek rendezésével együtt? Ezekre a kérdésekre nem a 2014. első féléves eredménykimutatásban találjuk meg a választ. (Korábbi elemzésünk a témában >>)
Biztató, hogy csökkennek a költségek, biztató, hogy csökken a veszteség, egyelőre azonban nehéz megbecsülni, hogy az év hátralévő részében illetve jövőre a devizahitelek kivezetéséhez, a rossz vállalati hitelekhez kapcsolódóan milyen veszteségeket kell még lenyelnie az MKB-nak. Az biztos: a korábbi (illetve még jelenlegi) tulajdonos BayernLB igen komoly áldozatokra is képes volt, hogy megszabaduljon magyar leányától.