Idén az első félévben 311 millió euró (mintegy 98 milliárd forint) volt az MKB vesztesége anyavállalata, a BayernLB jelentése szerint. Ez több mint háromszorosa az egy évvel korábbi 94 millió eurós mínusznak. Ennek ellenére a bankcsoport nyereséges volt a félév során, adózás előtt 527 millió eurós eredményt ért el.
A második félévben azonban várhatóan nem fog. A jelentések szerint szeptemberre tervezik a tranzakció lezárását, amelynek során az MKB-t a Magyar Államnak értékesítik, mindössze 17 milliárd forintért. A tetejébe pedig 270 millió euró (mintegy 85 milliárd forint) követelést is elengednek, vagyis lényegében még az eladó fizet a vevőnek azért, hogy megszabadítja a durva veszteségforrástól. (Korábban erről itt és itt tudósítottunk.)
Ez még valószínűleg nem lenne elég ahhoz, hogy a BayernLB-t veszteségbe taszítsa a nyereséges alaptevékenysége mellett. A jelentés szerint azonban a második félévben még egy 500 millió eurós tételt is le fognak írni az MKB konszolidációs körből való kikerülése miatt. („Entkonsolidierungseffekt”, vélhetően az MKB könyv szerinti értékének és az eladási árnak a különbözetéről lehet szó.)
Így a második félévben 770 millió eurós veszteséget okozott az MKB a bajoroknak, még ha ennek egy része látszólag számviteli is, a bukás valódi. Ahogy írják 311 milliós első féléves veszteség is „terhelte a BayernLB mérlegét”, így a teljes idei veszteség már 1,081 milliárd euró, azaz 339 milliárd forint körül van. A korábbi tőkeemelésekkel, tőkepótlásokkal együtt pedig a végső számla valójában ennél jóval magasabb lehet.
A bajor bank jelentése ugyanakkor megemlíti, hogy az MKB eladásával jelentős értékű saját tőke szabadul fel, amelyet eddig a kockázatok fedezetére tartalékoltak.