Erdei Tamás aláhúzta: a jegybanknak elsősorban a makroprudenciális felügyeleti munka ellátása a feladata, míg a pénzügyi felügyelet számára az elsődleges a mikroprudenciális ellenőrzés, azaz az egyedi pénzügyi intézmények felügyelete. Ezt a tevékenységet hangolná össze, az ezen a területen szükséges koordinációt javítaná a stabilitási tanács - emelte ki.
Erdei Tamás kedvezőnek tartotta azt is, hogy már több mint 150 pénzügyi intézmény csatlakozott a banki magatartási kódexhez is. Elmondta: a piaci verseny, a részesedésekért folyó harc bizonyos tekintetben piaci torzulásokat hoz létre, ezeket a piaci torzulásokat csak részben lehet törvényekkel szabályozni, a jogszabályok elsősorban a kereteket adják meg.
Befutó: a PSZÁF vagy az MNB lesz majd a főellenőr? |
Erdei Tamás kiemelte: a magatartási kódex egyértelműen azt szolgálja, hogy az ügyfél és a bank között egy bizalom alakuljon ki, az ügyfél úgy érezze, hogy korrekt, ellenőrizhető, követhető szolgáltatásokat vesz az adott pénzintézettől. Bizonyos piaci "kinövéseket", amelyek a rövid távú érdekeket alapozzák meg, nem is lehet másképp szabályozni, mint úgy, hogy "a játékosok megállapodnak bizonyos magatartási kódexben" - elemezte.
Kiemelte: a pénzintézeti szektorban az ügyfelek és a bankok közötti bizalom hosszú távú megalapozását lehet elérni a magatartási kódex alkalmazásával.
Még tart a válság, de honnan a banki profit?
Eldőlt, hogy regulázza meg Európa a bankokat
Továbbra sem bátorodik fel a monetáris politika
Riasztóan nagyok a bankok - ebből még baj lesz
3,7 millió az ország fejenkénti adóssága
MTI