Az UniCredit Bank legfrissebb régiós elemzéséből kiderült, a kelet-közép-európai bankok továbbra is jövedelmezőbbek nyugat-európai társaiknál, miközben jövedelemtermelő képességük fenntarthatóbb szinten stabilizálódik.
Noha a válság előtti fellendülés éveiben, 2006 és 2008 között az eszközarányos megtérülések átlagosan 2 százalékos szinten voltak, 2010 és 2014 között ez 1,4 százalékot tett ki, 2015-2016-ban pedig 0,8 százalékot érhet el az orosz helyzet hatásaként. Ezzel szemben a német, olasz és osztrák bankok 0,4 százalékos, 0,2 százalékos és 0,4 százalékos szintet érnek el - mutat rá az elemzés.
Növelni kellene a forrásokat, hogyan?
Az UniCredit szakértői szerint a KKE-régiós bankszektor teljes bevételének mintegy kétharmadát a nettó kamatbevétel, azaz a hagyományos banki tevékenység adja. A szűkülő kamatmarzsok - a betéti és hitelkamat különbözet - következtében azonban a bankok jövedelemtermelő képességének fellendítéséhez létfontosságú lesz más, elsősorban a díj- és jutalékalapú bevételi források növelése.
Marad a hitel
A tanulmány szerint a jövőben is a hitel marad a legfontosabb banki termék. A régió gazdasági fellendülésével párhuzamosan az elemzők a hitelezés mérsékelt felfutására számítanak, idén ez a régióban 5,1 százalékos, jövőre pedig 7,8 százalékos lehet - írták, azzal együtt, hogy a hitelezés növekedési üteme országonként jelentős eltéréseket mutat. A nem teljesítő hitelek aránya az UniCredit szerint az idén is viszonylag magas marad.
Az elemzés a KKE-régióba Magyarország mellett Bosznia-Hercegovinát, Bulgáriát, a Cseh Köztársaságot, Horvátországot, Lengyelországot, Romániát, Oroszországot, Szerbiát, Szlovákiát, Szlovéniát, Törökországot és Ukrajnát sorolja.