4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A lakáshitel-piacon teljesen eltérő stratégiával versenyeznek a bankok. A kamatemelési ciklus előtt érdemesebb hosszú kamatperiódussal bíró, fix kamatozású terméket választani - a hitelintézetek viszont inkább a referenciakamatozást preferálják.

Egyértelműnek tűnik, hogy a jegybanki alapkamat történelmi mélypontja után a kamatszintek emelkedni fognak – a Magyar Nemzeti Bank hivatalosnak tekinthető megnyilatkozásai szerint legkésőbb jövő év második felében emelkedésnek indul majd az irányadó kamatszint a jelenleg 2,1 százalékos mértékéről.

Ezért komoly kérdés, hogy a nem ritkán 10-15-20 éves futamidejű lakáshitelek esetében az ügyfelek mivel járnak jól: a rövid kamatperiódussal bíró, ám ezért jelenleg vonzó kamatozású megoldásokkal, vagy a pillanatnyilag magasabb terhet jelentő, ám a kamatemelésekhez csak később alkalmazkodó, hosszú kamatperiódussal bíró hitel-ajánlatokkal.

Eltérő stratégiák

A lapunk által megkérdezett pénzintézetek merőben eltérő stratégiát követnek. Az egyik pólust az Erste Bank jelenti, amely jelenleg csak éven belüli (6 hónapos kamatperiódusú) hiteleket kínál a piaci lakáshitelek tekintetében. Nincs széles repertoár a CIB Banknál sem, ám náluk a hitelek átárazódása évente történik – köszönhetően az ügyféligényeknek megfelelő 1 éves kamatperiódusnak.

A sor másik végén az UniCredit Bank áll, amely az 1-3-5-10 éves kamatperiódussal kínált piaci lakáscélú jelzáloghitelek mellett egyedüliként teszi lehetővé a teljes mértékben kiszámítható törlesztőrészletet előnyben részesítő hitelfelvevők számára, hogy akár a futamidő végéig, így akár 15 vagy 20 éves futamidőre is rögzített kamatozású piaci lakáscélú hitelt válasszanak. A Stabil kamat lakáshitel termék előnye jelenleg ott is utolérhető, hogy kamatozása 15 vagy 20 éves futamidő esetén is megegyezik a 10 éves kamatperiódussal bíró kölcsön 7,42 százalékos mértékével.

A pénzintézetek kínálatában a hosszabb kamatperiódusra jellemzően 1 százalékkal magasabb a kamatszint, mint a legrövidebb fixálási időpontra. A már említett UniCredit az egy éves kamatperiódusra most 6,34 százalékon kínál hitelt.

Fix kamat, vagy referencia-kamatozás?

Külön érdekesség ugyanakkor, hogy az ügyfelek milyen konstrukciót választanak: a fix kamatozású, vagy a referenciakamathoz kötött megoldást. Míg a fix kamatozású termék esetén a kamatszint semmilyen mértékben nem követi a piaci mozgásokat a kamatperióduson belül, a referenciakamathoz kötött megoldás igen – itt csak a referenciakamaton felül kért kamatfelár a fix. Első ránézésre az ember kamatemelkedés előtt a fix kamatozású konstrukciókat sztárolná, hiszen itt – a kamatperiódus alatt – nem követi le az emelkedést a kamat. A fentiek miatt talán érthető, ha manapság a bankok jobban szeretik a referenciakamathoz kötött konstrukciókat – aligha véletlen, hogy pl. az OTP, az Erste, a K&H és az FHB egyaránt csak ilyen konstrukciót kínál. A CIB mást nem is kínálhat, tekintve, hogy egy éves kamatperiódusra jogszabály szerint kizárólag referenciakamatos (12 havi Bubor) árazást lehet alkalmazni.

Mi kell az ügyfélnek?

Az ügyfelek ugyanakkor megosztottabbak: ahogy azt az OTP Banknál elmondták, 2014 első félévében megközelítőleg 30 milliárd forint volt a fix kamatozású a piaci lakáshitelek összege a piacon, ehhez képest 40 milliárd forintnyi kibocsátás történt a referencia kamathoz kötve.

S hogy néhány példát is lássunk a 12 havi BUBOR-ra egy éves kamatperiódusnál az FHB-nál például 2,3-4,3 százalékos kamatfelár rakódik, amely révén a teljes kamat 4,5-6,5 százalék között mozog. Az 5 éves kamatperiódusú lakáscélú kölcsön az 5 éves állampapírhozamot 1,75-3,75 százalékkal múlhatja felül, amely révén 5,19 – 7,19 százalékos kamat adódik.

A két kamatszint között így jelenleg 69 bázispontos különbség áll fenn. Az UniCreditnél az 1 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek kamatfelára 3,75 százalék, amivel normál ügyleti kamatként 6,34 százalékos kamat jön ki. Ehhez képest 50 bázisponttal magasabb kamat, 6,84 százalékon 3 éves fix kamatozású terméket lehet elérni a banknál – aligha meglepő, hogy 2014 első kilenc hónapjában a bank ez utóbbiból közel háromszor annyit folyósított, mint az 1 éves kamatperiódusú hitelből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG