Az év végére az elemzői konszenzus 8,5 százalékos alapkamatot mutat, a jövő év végére 6,9 százalékra csökken a jegybanki kamat. Az inflációs várakozások emelkedtek: 2009-re 5,1 százalékos átlagos inflációt vár a piac, a decemberi, éves összehasonlításban 8,2 százalék lehet.
A monetáris tanács tavaly októberben 8,5 százalékról 11,5 százalékra emelte az alapkamatot, majd november 24-én, december 8-án és december 22-én 0,5-0,5 százalékponttal csökkentette. A január 20-i kamatdöntő ülésen újabb 0,5 százalékponttal mérsékelték az alapkamatot, így alakult ki a jelenleg érvényes 9,5 százalékos kamat.
A londoni elemzői közösség általános várakozása szerint a magyar jegybank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén még nem módosítja a jelenleg 9,50 százalékos alapkamatot, de van olyan vélemény, hogy már a közeljövőben újraindulhat a pénzügypolitikai enyhítés, sőt olyan is, amely szerint nem zárható ki teljes bizonyossággal a hétfői kamatcsökkentés sem.
A nagy citybeli befektetési házak közül a legegyértelműbben a Barclays Capital elemzői számítanak az MNB kamatcsökkentési kurzusának rövid időn belüli folytatódására. A cég hétvégi előrejelzése szerint a monetáris tanács most már "nagyon közel jár" a pénzügyi felfordulás által 2009 elején megakasztott enyhítési ciklus újrakezdéséhez. A Barclays Capital a londoni konszenzusnak megfelelően hétfőre még nem vár kamatmódosítást, prognózisa szerint azonban júliusban az MNB végrehajtja első, fél százalékpontos kamatcsökkentését. A ház szerint mindazonáltal annak is lehet esélye, hogy a pénzügypolitikai testület már most "meglepi" a piacot egy csökkentéssel.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői ugyanakkor azt várják, hogy a konszenzust jóval meghaladó legutóbbi inflációs adat "sokkja", valamint a továbbra is meglehetősen volatilis forint miatt az MNB egyelőre tartja a 9,50 százalékos alapkamatot. A közelgő áfa-emelés hatását is figyelembe véve a tizenkét havi infláció az idei év végére elérheti a 7,5 százalékot, és ha a monetáris tanács túl is teszi magát ezen a technikai jellegű inflációs hatáson, a pénzügypolitikai alapállás rövid távon nagy valószínűséggel óvatos marad, áll a JP Morgan hétvégi előrejelzésében. A cég londoni elemzői jelenleg azzal számolnak, hogy az MNB az idei második félévben összesen 1,00 százalékponttal csökkenti alapkamatát, ha a forint a külső deficit gyors csökkenésével párhuzamosan "meggyőzőbb" erősödésbe kezd. A JP Morgan távlati előrejelzésében 2010 közepére 7,50 százalékig csökkenő magyar jegybanki kamatszint szerepel.
A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének hétvégi prognózisa is 9,50 százalékon maradó MNB-kamatot jósol hétfőre. A cég szerint jóllehet a forint visszaerősödött a márciusi mélypontokról, továbbra is azonban kilengésekre hajlamos, és a jegybank a kormánykötvény-piacon sem lát még elégséges mértékű javulást.
A pénzügyi stabilitással kapcsolatos aggályok mellett az infláció is immár két egymást követő hónapban meglepetést okozott, és a maginfláció csökkenése is megállt, a belső kereslet meredek visszaesése ellenére. A GS szerint mindemellett az áfa-emelés által az inflációs várakozásokra gyakorolt potenciális másodlagos hatás is azt jelenti, hogy az inflációs kilátások rosszabbra fordulhatnak.
Ma megvághatja az alapkamatot, ha kedve tartja
Mélységi rekordok csapdájában az EKB?
Reuters: év végére csökken az alapkamat
MTI