5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy a közép-kelet-európai gazdaságok bővülnek, úgy élénkül majd a vállalati hitelezés: korábban inkább spájzoltak a vállalatok, kevesebb beruházás indult, most azonban kezd felpörögni a fejlesztés. Ebben továbbra is nagy szerepe lesz az exportnak és az uniós pénzeknek. Magyarország kiszorult az élmezőnyből: átlag alatti lesz a gazdaság és a hitelezés növekedése is. Vállalati hitelezés, élénkülő export, uniós források, vállalati kötvények: a régióban ezeken kereshetnek a bankok a következő időszakban.

Elkezd végre felpörögni a vállalati hitelezés

Továbbra is a vállalati üzletágra koncentrálnak a közép- és kelet-európai bankok. Az Unicredit nemrég készített tanulmánya szerint. Bár a vállalati hitelezés az elmúlt években a legtöbb közép-, kelet- és délkelet-európai országban gyengélkedett, 2015-ben már néhány gazdaságban elkezdett felpörögni a hitelezés.

A 2015-ös fellendülés nem Magyarországra jellemző, sőt: a régió vizsgált országai közül nálunk volt a legnagyobb visszaesés a vállalati hitelezésben.

A 2017-es kilátások viszont már pozitívak, néhány helyet előre is léphet a magyar gazdaság a rangsorban.

A vállalati hitelek állományának változása az egyes országokban. Forrás: Unicredit

A régióban a válság után az alacsonyabb beruházások és részben a magasabb megtakarítások miatt alacsonyabbak lettek a finanszírozási igények, magyarán kevesebb külső forrásra van szüksége a cégeknek: Bulgáriában például a bruttó vállalati megtakarítások aránya a GDP 20,2 százalékára nőtt  2009 és 2014 közötti időszakban, a 2004 és 2008 közötti időszak 15,5%-os adatához képest. Magyarországon ugyanebben az időszakban 3,5 százalékponttal a GDP 17,6 százalékára nőtt a vállalatok megtakarítása.

Beruházásokra általában véve kevesebbet költöttek, a gazdasági fellendülés erősödésével azonban a régióban várhatóan a pangó üzletágak is fejlődésnek indulnak, és ezzel párhuzamosan a vállalati hitelezés is növekedésnek indul - írja az Unicredit.


Így nőttek a vállalati megtakarítások...

...és így csökkentek a beruházások a GDP százalékában.

Románia az élen, Magyarország átlag alatt

A régió gazdasága ugyanis szépen növekszik tovább, a legtöbb országban mind 2016-ban, mind 2017-ben stabil gazdasági növekedés várható. A közép-, kelet- és délkelet-európai régióban a reál GDP-növekedés idén valószínűleg eléri a 3,2%-ot, a közép-kelet-európai régió 1,3 százalékkal bővülhet.

A reál-GDP várható változása az egyes országokban. Forrás: Unicredit

Az országok persze nem egyformán teljesítenek: Románia lesz a régiós listavezető, de átlag fölött nő majd a lengyel, a bolgár, a török, a bosnyák, a szlovák és 2017-ben a cseh gazdaság. A magyar gazdaság viszont már lefelé húzza az átlagot, ráadásul 2017-re tovább is lassulhat a bővülés mértéke.

Exportra termel a régió

A növekedést régiószerte továbbra is segítheti az export, ami jellemzően a GDP jelentős hányadát teszi ki az országokban. Magyarországon 74 százalék ez az arány, nálunk csak a másik autógyáros nemzetnél, a szlováknál magasabb a GDP-arányos ráta.

Egyébként az is látszik, hogy nem annyira sikerült a keleti nyitás: nálunk csak Csehország és Bosznia exportjában nagyobb az eurózóna aránya (59 százalék) az exporton belül.

Az export bővülése további üzleti lehetőségeket nyithat meg a bankok vállalati üzletágai előtt.

Rengeteg uniós pénz segíti a növekedést

A növekedést régiószerte továbbra is segítheti az export, ami jellemzően a GDP jelentős hányadát teszi ki az országokban. Emellett komoly hozzájárulást jelentenek a GDP-hez az újra felpörgő uniós transzferek: a jelenlegi, 2014-től 2020-ig terjedő programozási időszakra az Európai Bizottság több mint 200 milliárd eurót különített el a közép- és kelet-európai tagországok számára az európai strukturális és beruházási alapok keretében.

Körülbelül 117 milliárd eurót osztottak szét hat közép- és kelet-európai ország: Bulgária, a Cseh Köztársaság, Horvátország, Magyarország, Románia és Szlovákia között. Ennek 20%-át, azaz 23 milliárd eurót a magánszektor finanszírozására különítették el, amelyben a bankok leginkább érdekeltek. A bankok tanácsadási szolgáltatásokkal, társfinanszírozással és pénzügyi közvetítéssel vesznek részt ezekben a projektekben.

A régióban egyébként arányaiban sehol sem adott hozzá annyit az EU a GDP-hez az előző ciklisban, mint nálunk - a mostaniban pedig második helyen vagyunk, ami különösen érdekes a kormány Brüsszellel folytatott harca tükrében.

Uniós források a GDP részarányában - a szürke ovális mezőben a jelenlegi időszak uniós forrásai milliárd euróban. Forrás: Unicredit

Jönnek a vállalati kötvények (?)

Az Unicredit elemzése még egy érdekességre felhívja a figyelmet: míg a régióban továbbra is a hitelezés marad a legfőbb vállalati finanszírozási forrás, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, azaz a kötvények is egyre nagyobb szerephez juthatnak.

A teljes vállalati finanszírozásban a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok aránya a KKDKE országokban átlagosan 8%-ot tesz ki, szemben a nyugat-európai országok 10, illetve az Egyesült Államok 43%-os adatával.

Magyarországon a kötvények aránya a vállalati finanszírozásban 3 százalék; bőven lenne hova növekedni, nálunk azonban számos korábbi kudarc terheli a vállalati kötvények piacát: az E-Star, a BTel vagy akár a Quaestor kötvényeivel sokan égették meg magukat a közelmúltban - tesszük hozzá mi az Unicredit elemzéséhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG