5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy a közép-kelet-európai gazdaságok bővülnek, úgy élénkül majd a vállalati hitelezés: korábban inkább spájzoltak a vállalatok, kevesebb beruházás indult, most azonban kezd felpörögni a fejlesztés. Ebben továbbra is nagy szerepe lesz az exportnak és az uniós pénzeknek. Magyarország kiszorult az élmezőnyből: átlag alatti lesz a gazdaság és a hitelezés növekedése is. Vállalati hitelezés, élénkülő export, uniós források, vállalati kötvények: a régióban ezeken kereshetnek a bankok a következő időszakban.

Elkezd végre felpörögni a vállalati hitelezés

Továbbra is a vállalati üzletágra koncentrálnak a közép- és kelet-európai bankok. Az Unicredit nemrég készített tanulmánya szerint. Bár a vállalati hitelezés az elmúlt években a legtöbb közép-, kelet- és délkelet-európai országban gyengélkedett, 2015-ben már néhány gazdaságban elkezdett felpörögni a hitelezés.

A 2015-ös fellendülés nem Magyarországra jellemző, sőt: a régió vizsgált országai közül nálunk volt a legnagyobb visszaesés a vállalati hitelezésben.

A 2017-es kilátások viszont már pozitívak, néhány helyet előre is léphet a magyar gazdaság a rangsorban.

A vállalati hitelek állományának változása az egyes országokban. Forrás: Unicredit

A régióban a válság után az alacsonyabb beruházások és részben a magasabb megtakarítások miatt alacsonyabbak lettek a finanszírozási igények, magyarán kevesebb külső forrásra van szüksége a cégeknek: Bulgáriában például a bruttó vállalati megtakarítások aránya a GDP 20,2 százalékára nőtt  2009 és 2014 közötti időszakban, a 2004 és 2008 közötti időszak 15,5%-os adatához képest. Magyarországon ugyanebben az időszakban 3,5 százalékponttal a GDP 17,6 százalékára nőtt a vállalatok megtakarítása.

Beruházásokra általában véve kevesebbet költöttek, a gazdasági fellendülés erősödésével azonban a régióban várhatóan a pangó üzletágak is fejlődésnek indulnak, és ezzel párhuzamosan a vállalati hitelezés is növekedésnek indul - írja az Unicredit.


Így nőttek a vállalati megtakarítások...

...és így csökkentek a beruházások a GDP százalékában.

Románia az élen, Magyarország átlag alatt

A régió gazdasága ugyanis szépen növekszik tovább, a legtöbb országban mind 2016-ban, mind 2017-ben stabil gazdasági növekedés várható. A közép-, kelet- és délkelet-európai régióban a reál GDP-növekedés idén valószínűleg eléri a 3,2%-ot, a közép-kelet-európai régió 1,3 százalékkal bővülhet.

A reál-GDP várható változása az egyes országokban. Forrás: Unicredit

Az országok persze nem egyformán teljesítenek: Románia lesz a régiós listavezető, de átlag fölött nő majd a lengyel, a bolgár, a török, a bosnyák, a szlovák és 2017-ben a cseh gazdaság. A magyar gazdaság viszont már lefelé húzza az átlagot, ráadásul 2017-re tovább is lassulhat a bővülés mértéke.

Exportra termel a régió

A növekedést régiószerte továbbra is segítheti az export, ami jellemzően a GDP jelentős hányadát teszi ki az országokban. Magyarországon 74 százalék ez az arány, nálunk csak a másik autógyáros nemzetnél, a szlováknál magasabb a GDP-arányos ráta.

Egyébként az is látszik, hogy nem annyira sikerült a keleti nyitás: nálunk csak Csehország és Bosznia exportjában nagyobb az eurózóna aránya (59 százalék) az exporton belül.

Az export bővülése további üzleti lehetőségeket nyithat meg a bankok vállalati üzletágai előtt.

Rengeteg uniós pénz segíti a növekedést

A növekedést régiószerte továbbra is segítheti az export, ami jellemzően a GDP jelentős hányadát teszi ki az országokban. Emellett komoly hozzájárulást jelentenek a GDP-hez az újra felpörgő uniós transzferek: a jelenlegi, 2014-től 2020-ig terjedő programozási időszakra az Európai Bizottság több mint 200 milliárd eurót különített el a közép- és kelet-európai tagországok számára az európai strukturális és beruházási alapok keretében.

Körülbelül 117 milliárd eurót osztottak szét hat közép- és kelet-európai ország: Bulgária, a Cseh Köztársaság, Horvátország, Magyarország, Románia és Szlovákia között. Ennek 20%-át, azaz 23 milliárd eurót a magánszektor finanszírozására különítették el, amelyben a bankok leginkább érdekeltek. A bankok tanácsadási szolgáltatásokkal, társfinanszírozással és pénzügyi közvetítéssel vesznek részt ezekben a projektekben.

A régióban egyébként arányaiban sehol sem adott hozzá annyit az EU a GDP-hez az előző ciklisban, mint nálunk - a mostaniban pedig második helyen vagyunk, ami különösen érdekes a kormány Brüsszellel folytatott harca tükrében.

Uniós források a GDP részarányában - a szürke ovális mezőben a jelenlegi időszak uniós forrásai milliárd euróban. Forrás: Unicredit

Jönnek a vállalati kötvények (?)

Az Unicredit elemzése még egy érdekességre felhívja a figyelmet: míg a régióban továbbra is a hitelezés marad a legfőbb vállalati finanszírozási forrás, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, azaz a kötvények is egyre nagyobb szerephez juthatnak.

A teljes vállalati finanszírozásban a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok aránya a KKDKE országokban átlagosan 8%-ot tesz ki, szemben a nyugat-európai országok 10, illetve az Egyesült Államok 43%-os adatával.

Magyarországon a kötvények aránya a vállalati finanszírozásban 3 százalék; bőven lenne hova növekedni, nálunk azonban számos korábbi kudarc terheli a vállalati kötvények piacát: az E-Star, a BTel vagy akár a Quaestor kötvényeivel sokan égették meg magukat a közelmúltban - tesszük hozzá mi az Unicredit elemzéséhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG