5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy a közép-kelet-európai gazdaságok bővülnek, úgy élénkül majd a vállalati hitelezés: korábban inkább spájzoltak a vállalatok, kevesebb beruházás indult, most azonban kezd felpörögni a fejlesztés. Ebben továbbra is nagy szerepe lesz az exportnak és az uniós pénzeknek. Magyarország kiszorult az élmezőnyből: átlag alatti lesz a gazdaság és a hitelezés növekedése is. Vállalati hitelezés, élénkülő export, uniós források, vállalati kötvények: a régióban ezeken kereshetnek a bankok a következő időszakban.

Elkezd végre felpörögni a vállalati hitelezés

Továbbra is a vállalati üzletágra koncentrálnak a közép- és kelet-európai bankok. Az Unicredit nemrég készített tanulmánya szerint. Bár a vállalati hitelezés az elmúlt években a legtöbb közép-, kelet- és délkelet-európai országban gyengélkedett, 2015-ben már néhány gazdaságban elkezdett felpörögni a hitelezés.

A 2015-ös fellendülés nem Magyarországra jellemző, sőt: a régió vizsgált országai közül nálunk volt a legnagyobb visszaesés a vállalati hitelezésben.

A 2017-es kilátások viszont már pozitívak, néhány helyet előre is léphet a magyar gazdaság a rangsorban.

A vállalati hitelek állományának változása az egyes országokban. Forrás: Unicredit

A régióban a válság után az alacsonyabb beruházások és részben a magasabb megtakarítások miatt alacsonyabbak lettek a finanszírozási igények, magyarán kevesebb külső forrásra van szüksége a cégeknek: Bulgáriában például a bruttó vállalati megtakarítások aránya a GDP 20,2 százalékára nőtt  2009 és 2014 közötti időszakban, a 2004 és 2008 közötti időszak 15,5%-os adatához képest. Magyarországon ugyanebben az időszakban 3,5 százalékponttal a GDP 17,6 százalékára nőtt a vállalatok megtakarítása.

Beruházásokra általában véve kevesebbet költöttek, a gazdasági fellendülés erősödésével azonban a régióban várhatóan a pangó üzletágak is fejlődésnek indulnak, és ezzel párhuzamosan a vállalati hitelezés is növekedésnek indul - írja az Unicredit.


Így nőttek a vállalati megtakarítások...

...és így csökkentek a beruházások a GDP százalékában.

Románia az élen, Magyarország átlag alatt

A régió gazdasága ugyanis szépen növekszik tovább, a legtöbb országban mind 2016-ban, mind 2017-ben stabil gazdasági növekedés várható. A közép-, kelet- és délkelet-európai régióban a reál GDP-növekedés idén valószínűleg eléri a 3,2%-ot, a közép-kelet-európai régió 1,3 százalékkal bővülhet.

A reál-GDP várható változása az egyes országokban. Forrás: Unicredit

Az országok persze nem egyformán teljesítenek: Románia lesz a régiós listavezető, de átlag fölött nő majd a lengyel, a bolgár, a török, a bosnyák, a szlovák és 2017-ben a cseh gazdaság. A magyar gazdaság viszont már lefelé húzza az átlagot, ráadásul 2017-re tovább is lassulhat a bővülés mértéke.

Exportra termel a régió

A növekedést régiószerte továbbra is segítheti az export, ami jellemzően a GDP jelentős hányadát teszi ki az országokban. Magyarországon 74 százalék ez az arány, nálunk csak a másik autógyáros nemzetnél, a szlováknál magasabb a GDP-arányos ráta.

Egyébként az is látszik, hogy nem annyira sikerült a keleti nyitás: nálunk csak Csehország és Bosznia exportjában nagyobb az eurózóna aránya (59 százalék) az exporton belül.

Az export bővülése további üzleti lehetőségeket nyithat meg a bankok vállalati üzletágai előtt.

Rengeteg uniós pénz segíti a növekedést

A növekedést régiószerte továbbra is segítheti az export, ami jellemzően a GDP jelentős hányadát teszi ki az országokban. Emellett komoly hozzájárulást jelentenek a GDP-hez az újra felpörgő uniós transzferek: a jelenlegi, 2014-től 2020-ig terjedő programozási időszakra az Európai Bizottság több mint 200 milliárd eurót különített el a közép- és kelet-európai tagországok számára az európai strukturális és beruházási alapok keretében.

Körülbelül 117 milliárd eurót osztottak szét hat közép- és kelet-európai ország: Bulgária, a Cseh Köztársaság, Horvátország, Magyarország, Románia és Szlovákia között. Ennek 20%-át, azaz 23 milliárd eurót a magánszektor finanszírozására különítették el, amelyben a bankok leginkább érdekeltek. A bankok tanácsadási szolgáltatásokkal, társfinanszírozással és pénzügyi közvetítéssel vesznek részt ezekben a projektekben.

A régióban egyébként arányaiban sehol sem adott hozzá annyit az EU a GDP-hez az előző ciklisban, mint nálunk - a mostaniban pedig második helyen vagyunk, ami különösen érdekes a kormány Brüsszellel folytatott harca tükrében.

Uniós források a GDP részarányában - a szürke ovális mezőben a jelenlegi időszak uniós forrásai milliárd euróban. Forrás: Unicredit

Jönnek a vállalati kötvények (?)

Az Unicredit elemzése még egy érdekességre felhívja a figyelmet: míg a régióban továbbra is a hitelezés marad a legfőbb vállalati finanszírozási forrás, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, azaz a kötvények is egyre nagyobb szerephez juthatnak.

A teljes vállalati finanszírozásban a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok aránya a KKDKE országokban átlagosan 8%-ot tesz ki, szemben a nyugat-európai országok 10, illetve az Egyesült Államok 43%-os adatával.

Magyarországon a kötvények aránya a vállalati finanszírozásban 3 százalék; bőven lenne hova növekedni, nálunk azonban számos korábbi kudarc terheli a vállalati kötvények piacát: az E-Star, a BTel vagy akár a Quaestor kötvényeivel sokan égették meg magukat a közelmúltban - tesszük hozzá mi az Unicredit elemzéséhez.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Bajban az elfoglalt családok, ahol beteg egy idős hozzátartozó
Natív tartalom | 2024. november 21. 10:53
Ki ne ismerne olyan családot, amely bajba került egy idősebb hozzátartozó váratlan betegsége miatt? Most egy merőben új lehetőség segítheti az idősgondozói ellátást Magyarországon. Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Pénzügyi szektor Terjeszkedik a Rotschild, ez az új célpont
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 08:47
A gazdagokra ugranak.
Pénzügyi szektor Mérföldkövet ért el a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 14:32
A pénzintézet ügyfeleinek száma 2024 szeptember végére átlépte az egymilliót
Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG