6p
Ismét cikkek szólnak a Sberbank-eladásról, ám a Napi.hu által írt vételár mosolyogtató. Az államnak amúgy is többe fáj a bankvásárlás, mert a hírek szerint erősödő dollárban fizeti majd a Budapest Bank vételárát. Az MKB-BB-fúziót az élet követeli, de egy újabb megvett bank beolvasztása már korántsem lenne ésszerű

Gigantikus mennyiségű pénzt szán a kormány további bankok megvételére. A Budapest Bankért kiadásra kerülő 200 milliárd forint után körülbelül ugyanennyiért vehetik át a Sberbankot – írja a Napi.hu. A honlap szerint végstádiumban vannak az orosz anyabankkal kezdett tárgyalások, s így még az is megeshet, hogy a bejelentésre a február 17-i Putyin-látogatás alatt sor kerülhet.

A Napi.hu lényegében azokat az érveket ismétli meg az oroszok kiszállásával kapcsolatban, amelykről korábban – még decemberben – a Privátbankár.hu már írt. Eszerint a 22 országban közel 20 000 fiókkal rendelkező, 120 millió ügyfelet kiszolgáló Sberbank „nem ilyen lovat akart”. Moszkvában és a régiós érdekeltségeket irányító bécsi központban nem nézik jó szemmel, hogy az egyébiránt sikeres pénzintézet renoméját a budapesti hírek tépázzák úgy, hogy azokra nem is igazán tudnak felkészülni. Bár a vásárláskor a Sberbank igyekezett magát bebiztosítani és épp a Magyarországon várható extra ráfordítások okán csökkent a Volksbank-hálózatért fizetett vételár az eredetileg kialkudott 585 millió euróról 505 millióra, ám Budapest ennél több gondot okozott. Akkor még senki sem számolt a banki elszámoltatás és a forintosítás költségeivel, ráadásul a Sberbank még jogelődje egyéb intézkedései, így a tranzakciós illeték jogellenes átterhelése okán is pert vesztett 2013-ban és így a felügyelet összesen 233 millió forint visszautalására és 21 millió forint bírság megfizetésére kötelezte.

A Sberbank számára az idei, a devizahiteles elszámolással terhelt év alaposan megakasztja azt a folyamatot, amely a veszteséges működés visszaszorítását célozta: a bank a 2011-es 31,9 milliárdos vesztesége 2012-re 18,4 milliárdra csökkent, hogy azután tavaly 7,7 milliárdos legyen csak a bank mínusza. Az idei gazdálkodási eredményekről év közben nem adott tájékoztatást az orosz bank.

Maga a Sberbank szeptember közepén egyszer cáfolta, hogy a magyar érdekeltség eladásával foglalkozna, ám ezt követően – hiába jelentek meg a bank értékesítésével kapcsolatos hírek egyre gyakrabban a sajtóban – már nem reagáltak. Alátámasztotta a magyar piac elhagyásának gondolatát, hogy a korábban erős lakossági jelenlétet tervező bank január közepén öt bankfiókot zárt be.

Kormányzati oldalról ugyanakkor a Sberbank neve hivatalosan még soha nem hangzott el nyilvánosan, azt ugyanakkor több kormánytag - legutóbb Lázár János kancelláriaminiszter - elmondta, hogy tárgyaltak a Raiffeisen és az Erste Bank vezetőivel. Ennek kapcsán tűnt kézzelfekvőnek a hvg.hu hét eleji híre arról, hogy a Raiffeisent, vagy legalább lakossági üzletágát az Erste venné át, amelyet Lázár János az említett cikkben „feldicsért”. Azóta már az Erste cáfolta, hogy a nagy vetélytárs magyar leányának megvételén gondolkodna, mint ahogy korábban Bécsből azzal kapcsolatban is hamar jött a pontosítás, hogy az államnak történő értékesítésről tárgyalna akár Raiffeisen, akár az Erste. A Raiffeisennél akkor "kapcsolatfelvételnek" nevezték ami történt, hangsúlyozva, tárgyalásokról vagy döntésekről még nincs szó, míg az Ersténél azt mondták, hogy folytatnak egyeztetéseket a magyar kormánnyal, miképpen a régió kormányainak többi tagjával is rendszeres a véleménycsere.

Többe fáj a Budapest Bank

A Napi.hu cikke egyéb, az állami bankvásárlással kapcsolatos érdekes információkat is közöl. Ezerint a Budapest Bank árát tavaly év végén dollárban határozták meg, de mivel az amerikai fizetőeszköz az elmúlt hetekben jelentősen erősödött a magyar devizával szemben is, az államnak forintban sokkal többet kell adnia a pénzintézetért. A HVG információi szerint a magyar állam 600-700 millió dollárt készül fizetni a Budapest Bankért. Elemzők 300-400 millió dollár közötti ársávot tartanak reálisnak. Az állam a Budapest Bank januárban bejegyzett "tükörbankját", a CDM Hitel- és Fejlesztési Bank Zrt.-t fogja megvásárolni, miután abba telepítik át a bank valamennyi eszközét és forrását. A tükörbank alapítását a GE amerikai adózási szempontjai indokolhatják, így elkerülheti, hogy egyszerre fizessen adót a magyar leányból húsz év után kiveendő nyereség után. (Ennek a rendszernek vet véget Obama elnök minap bejelentett terve, amely szerint a külföldi amerikai érdekeltségek a jövőben egyszeri kedvezményes kulcs mellett hazavihetik az adóoptimalizált pénzeket, ám azt követően 19 százalékos büntetőkamatot kell fizetniük az ilyen ügyletek után, ha kitudódnak.)

Mindent összegyúrnának?

A Napi.hu Hetényi Márknak, az MKB bank új vezérigazgató-helyettesének a portfolio.hu-nak adott interjújából azt szűri le, hogy az állam valamennyi megvásárolt és későbbiekben megveendő bank összegyúrásában gondolkodik. Eszerint akár a Sberbank is beolvadhatna az MKB-ba, miként azt a Budapest Bankkal kapcsolatban tervezik. A vezérigazgató-helyettes akkor úgy nyilatkozott, „hogy a kormányzati nyilatkozatokból egyértelműen kiderül, hogy az állam nem azért vesz meg bankokat, hogy külön-külön működtesse őket, hanem azért, mert egyértelműen összevonásban gondolkodik. Két-három bank összeolvasztásával már jelentősen racionalizálható az infrastruktúra.”

Ugyanakkor látni kell, hogy az MKB-BB frigyre a szükség vezeti az államot: míg az MKB jelenleg szanálás alatt van, olyan bankként, amelyre az elmúlt években a helyben járás, de még inkább a visszarendeződés volt jellemző – ne felejtsük el, Simák Pál távozása után a bank lényegében az állami adásvételre készült -, addig a BB kifejezetten jól menedzselt, aktív üzletpolitikát folytató, növekedési pályán álló, nyereséges bank, jó vállalatirányítási rendszerekkel. A jövendő fúzió célja tehát az lehet, hogy a rossz portfoliótól megszabadított MKB-t a BB-től átvett elgondolásokra támaszkodva reorganizálják. Ugyanakkor az állam célja aligha lehet egy hatalmas banki konglomerátum létrehozatala, mert egy-egy fúzió nem épp költségkímélő vállalkozás – főleg úgy nem, ha az ügylet több szereplője is problémás. Ráadásul közel sem biztos, hogy más megszerzett vagyonelem esetében az összevonás a reorganizáció legolcsóbb formája, arról nem is beszélve, hogy megeshet, hogy egy nagybankért fajlagosan kisebb lenne a remélt vételár, mint több reorganizált kisebb szereplőért. (Ha pedig azt tekintjük, hogy a cél a hazai tulajdonosi kör erősítése lenne, akkor pedig – már csak a fizetőképesség okán is – a kisebb, feljavított hitelintézetekre inkább lehet(ne) találni vevőt, mint egy bank-mammutra. Persze, sokak szerint erre is van megoldás: a nagybank részvényeinek többségét tőzsdén keresztül osztott tulajdonosi körnek (kisbefektetőknek) teríteni, így akár egy 20-30 százalékos csomaggal irányító többséget lehet(ne) elérni a kiszemelt hazai befektetői körnek a jövő újabb bankprivatizációjakor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG