Bár még évekbe telhet, mire a britek tényleg elhagyják az Európai Uniót, amióta megszületett a népszavazás végeredménye, az európai nagyvárosok megkezdték a felkészülést a nagy londoni multik elcsábítására. Különösen a pénzügyi szektor cégeiért nagy a verseny - a bankoknak komoly csapást jelentene, ha egyszerre csak az Európai Unión kívül találnák magukat. A tárgyalások, amelyek a britek távozásának feltételeiről szólnak, még el sem kezdődtek - így teljesen kiszámíthatatlan, milyen jogosultságai és kötelezettségei maradnak az országnak az EU-val szemben.
Az Unión belül maradó tagországok egyre több mindent bevetnek annak érdekében, hogy magukhoz vonzzák a londoni nemzetközi óriásokat, persze minden adófizetési kötelezettségükkel együtt. Ahogy arról a Privátbankár.hu is beszámolt, az első komolyabb lépés a Magyar Nemzeti Bankhoz köthető: az MNB alapítványai 17 milliárd forintért vettek telkeket Pesten, ahová vonzó pénzügyi központot álmodtak a Londont elhagyó óriások számára.
Piszkosul sokat keresel? Könnyebb lesz kirúgni
A Bloomberg cikke szerint Frankfurt, ami eddig is Európa egyik pénzügyi központja volt (épp London és egyébként Párizs mellett), most egy újabb ötlettel száll be a versenybe: megkönnyítenék, hogy a bankok kirúgják a legjobban kereső dolgozóikat. A foglalkoztatási törvény enyhítésével közelítenék a körülményeket ahhoz, amit a londoni bankok otthon megszoktak.
Merkel kancellár pártja, a CDU egyik képviselője szerint a brit pénzügyi cégek álláspontja méltányolható. Ha magas fizetéssel vesznek fel dolgozókat, amikor pörög az üzlet, akkor meg kell teremteni a lehetőségét annak, hogy a sokat kereső dolgozókat leépítsék, ha hirtelen véget érnek a jó idők.
A javaslat szerint az évi 300 ezer euró (93 millió forintnak megfelelő) feletti keresetűekre is kitennék az egyszerűbb elbocsátás lehetőségét, ami a mostani szabályozás szerint csak a csúcsvezetőkre vonatkozik, és nem a kereset mértékétől függ. A Frankfurtban működő külföldi bankok szövetsége pedig bedobta azt az ötletet is, hogy egy rendkívüli intézkedés keretében tegyék lehetővé, hogy a Londonból áthozott munkahelyekre egy 3-tól 5 évig terjedő időszakra a brit szabályok legyenek érvényesek, ezzel is megkönnyítve az átállást.
Ha már úgyis jönnek, ide jöjjenek
Az ügyet megnehezítheti, hogy a változást a német munkaügyi minisztériumon kellene átverni, amit viszont a szociáldemokraták vezetnek - ők szoros kapcsolatot ápolnak a szakszervezetekkel és nem arról híresek, hogy szeretik fellazítani az ország munkahelyvédelmi intézkedéseit.
A Bloomberg beszámolója szerint a németek ezen kívül is mindent megtesznek, hogy Frankfurtba csábítsák a brit bankokat. A céljuk állításuk szerint nem az, hogy munkahelyeket szipkázzanak el a City-ből, hanem az, hogy ha már egyszer egy cég úgyis úgy dönt, hogy elhagyja Londont, inkább Frankfurtot válassza, ne pedig valamelyik konkurens várost.