Lázasan folyik a számolgatás a Raiffeisen Bank International AG-nál (RBI), miként lehetne eleget tenni a tulajdonosok kívánságának, s megszabadulni a ráfizetéses leánybankoktól. Minden tényezőt figyelembe véve a magyar érdekeltség eladása lehet a megoldás - elemezték az RBI régiós helyzetét pénzügyi szakértők a Magyar Nemzetnek. A szóba jöhető bankok közül a csökkenő nyereséget hozó oroszországi és komoly veszteséget termelő ukrajnai érdekeltség ugyanis a háborús konfliktus miatt van nehéz helyzetben, s ezért nem nagyon találni rá vevőt.
A magyar Raiffeisen viszont minden más leánynál nagyobb veszteséget könyvelhetett el a devizahiteles- mentő csomagnak is köszönhetően: a tavalyi harmadik negyedévben 205 millió euró (63,5 milliárd forint), 2014 első kilenc hónapjában pedig összesen 272 millió euró (84 milliárd forint) volt a mínusz - emlékeztet a bank. A Raiffeisen ráadásul 2010 második negyedéve óta nem termel nyereséget. Eközben határozott kormányzati érdeklődés mutatkozik a bank megvásárlása iránt. Lázár János miniszter tavaly decemberben a Figyelőnek nyilatkozva arra célzott, hogy a Raiffeisennel folytatott tárgyalásokon szóba került "a magyar állami hitelportfólió további bővítése".
Közben a Figyelőnek nyilatkozó Kementzey Ferenc, a Raiffeisen Bank vállalati és befektetési banki vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a tavalyi eladási tervek után - bár a kapitalizmusban soha nem mondható ki, hogy valamilyen opciónak már egyáltalán nincsen esélye - a legrosszabb eseménysoron túl vannak, s a közgazdasági logika is azt mondatja vele, hogy a régió második számú bankja részt kíván venni a térség egyik meghatározó országának növekedésében.
Kementzey egyébként figyelmeztetett: a fair bankinghez fair profit is tartozik. A szakember szerint a magyarországi hitelintézeti piacon vannak biztató jelek, de mindenképpen módosítani kellene a különadó feltételein, mert az éppen a magyar piac iránt már korábban is elkötelezett bankokat bünteti leginkább.