Az FHB Csoport 3,554 millió forintos konszolidált adózott veszteséggel zárta 2014. második negyedévét, az első félév egészét tekintve a veszteség 2,4 milliárd forint lett. A negatív eredmény az egyéb működési ráfordítások között elszámolt 4,7 milliárd forint céltartalék elkülönítésének tudható be, melyet a bank a devizahiteles törvény kapcsán elszámolt. Az FHB – az OTP-vel ellentétben – annak nyomán, hogy az ügyfelekkel történő elszámolás módjáról külön jogszabály fog rendelkezni, nem az MNB elszámolási metódusa alapján számol. A 4,7 milliárd forint visszatérítési kötelezettség csak az árfolyamrésre vonatkozik, amelyre a bank teljes mértékben megképezte a céltartalékot. Az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességességére vonatkozó törvényi rendelkezés hatása 12-15 milliárd forintra becsülhető, ám ennek a mérlegben történő szerepeltetését a bank majd csak akkor lépi meg, ha túl vagyunk a bírósági szakaszon, illetve az elszámolásra vonatkozó jogszabályok megszületettek.
Az FHB-csoport adózás előtti eredménye az fenti céltartalék-képzés és az egyéb rendkívüli tételek – azaz a banki különadó 1,4 milliárd forintos, valamint a nem áthárított pénzügyi tranzakciós illeték és az árfolyamgát további közel 500 millió forintos összege – nélkül több mint 3,8 milliárd forintot tett ki.
Gyengébb negyedév ellenére is bővülő bevételek éves szinten
A nettó kamatbevétel az előző negyedévhez képest 3,1 százalékkal, 164 millió forinttal csökkent, a féléves 10,3 milliárdos adat ugyanakkor 18,6 százalékos növekedést mutat. A nettó díj- és jutalékbevételek összege ugyanakkor jelentősebb, 18 százalékos szűkülést mutat az első negyedévhez képest, a féléves 2,33 milliárdos adat ugyanakkor negyedével felülmúlja a bázisév adatát. Már a negyedév során jelentős, 7 százalékos növekedést mutat a pénzügyi műveletek eredményének növekedése.
A működési költségek összege 4,4 milliárd forint volt a második negyedévben, ami 14,6 százalékkal magasabb az előző negyedévinél, ám a féléves mutató csak 1,4 százalékos növekedést mutat a bázisévhez képest.
Csökkenő mérlegfőösszeg
Az FHB Csoport konszolidált mérlegfőösszege 2014. június 30-án 674,7 milliárd forint volt, ami 8,7 százalékkal, mintegy 64,3 milliárd forinttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál és 114,6 milliárd forinttal, 14,5 százalékkal alacsonyabb az előző negyedév véginél.
A közel 260 milliárd forintos betétállomány tekintetében egy év alatt több mint 90 milliárd forintos növekedést mutatnak az adatok, a bővülés 60 százaléka a vállalati üzletághoz köthető. A lakossági betétek növekedésének túlnyomó része ugyanakkor a postai betétgyűjtésből származott – emlékezetes, hogy az FHB közgyűlésén még egy mondat erejéig sem hangzott el a postai kapcsolat.
A hitelek bruttó állománya 2014. június 30-án 365,2 milliárd forint volt, ami 0,2 százalékos csökkenést mutat az egy évvel korábbi és az előző negyedév végi állományhoz képest is. A fogyást egyértelműen a korábbi lakossági hitelek kipörgése okozza, amelyet – hiába nő az új lakossági hitelek folyósítása – egyelőre nem tud pótolni a bank. A vállalati hitelek állománya június 30-ra 85,3 milliárd forintra nőtt, ami így a teljes hitelállomány 23,3 százalékát teszi ki.
Javuló eszközminőség
A hitelportfolió minősége tovább javult, a hitelezési veszteség csoportszinten 1,11 milliárdos második negyedéves adata negyedével, a félév 2,6 milliárdos adatsora több, mint harmadával kedvezőbb, mint a bázisidőszaké. Az NPL-ráta a márciusi 20,2 százalékról 20,1 százalékra javult.
Az FHB-csoport tőkemegfelelési mutatója 11,43 százalékra javult a március végi 11,35 százalékról