Úgy tűnik, nem hazudott Tarsoly Csaba, a Quaestor tulajdonosa akkor, amikor március elején arról írt, a Buda-Cash-botrány után a kötvényes ügyfelek tömegesen veszik ki a pénzt a brókercégéből. A Magyar Nemzeti Bank világgazdaság által közölt adatai szerint ugyanis februárban és márciusban valóban szokatlanul sok lakosság megtakarítás távozott az egyéb pénzügyi vállalatok (ezek közé tartozott a Quaestor Financial Hrurira is) által kibocsátott kötvényekből.
Menekítették a pénzt
Februárban 2,9 milliárd, márciusban pedig 7,7 milliárd forintot vettek ki a kisbefektetők ezekből a kötvényekből, így a harmadik hónap végére 48,7 milliárd forintra apadt az állomány - írja a VG. A csőd idején tehát legfeljebb ennyi valódi Quaestor-kötvény lehetett a háztartásoknál. A Quaestor persze ennél a bő 10 milliárd forintosnál nagyobb pénzkivétellel is szembesülhetett az utolsó hetekben, hiszen a valódi kötvények háromszorosát kitevő fiktív kötvényt is eladott, amelyek befektetői szintén kiszállhattak.
Bár próbáltak elhatárolódni a történtektől, a befektetési alapok is megérezték a brókerbotrányok hatását. Gyakorlatilag a végtörlesztés óta, zsinórban három éven át minden egyes hónapban áramlott friss lakossági megtakarítás ezekbe a konstrukciókba, márciusban azonban megfordult a trend, és 23 milliárd forintos tőkekiáramlást mértek a háztartásoknál. A lakossági megtakarításokon belül a befektetési alapok állománya ennek ellenére a történelem során először meghaladta a lekötött betétekét, a háztartások március végén 3914,2 milliárd forintot tartottak befektetési jegyekben, miközben a hitelintézeteknél lekötve már csak 3842,2 milliárd forintjuk volt.
Megijedtek a befektetők
A részvénypiactól is megrettenthettek a kisbefektetők, pedig tíz százalék körüli hozamot is elérhettek volna márciusban. A brókerházak csődjei után februárban és márciusban több mint 50 milliárd forintnyi háztartási megtakarítás távozott a Budapesti Értéktőzsdéről, eközben a papírokon csaknem 62 milliárd forintnyi hozam keletkezett - írja a Világgazdaság.
A Privátbankár.hu Gazdasági Rádiónak nyilatkozó elemzője, Eidenpenz József szerint jelentős bizalomvesztés nincs a befektetésialap-piacon és nem látható nagy forráskivonás az áprilisi adatok alapján, annak ellenére sem, hogy az idei tavasz három brókercég bedőlésével kezdődött. A Privátbankár.hu újságírója szerint továbbra is a vegyes portfóliójú befektetések (vegyes alapok, abszolőt hozamú alapok) és a kötvényalapa legnépszerűbbek, a múlt hónapban nőtt az állampapírok eladása is.