A biztosítók a banküzem sajátosságainak megfelelő biztosítási termékeket kínálnak a bankok számára, amelyek a bank épületeire, eszközeire terjednek ki. A bankfiókokat ért rablások során keletkező, úgynevezett rongálási károkat ezek a biztosítások fedezik, de ilyen biztosítások segítenek például elemi károk esetén is.
„Az ügyfelek szemszögéből azonban fontosabb kérdés, hogy a rablás miatt veszélybe kerül-e a bankban tartott pénzük. Erre megnyugtató választ kaphatnak, hiszen a bankok felelősséget vállalnak a náluk elhelyezett pénzért, a pénzintézetek pedig a rablások, betöréses lopások ellen külön biztosítást köthetnek. Némiképp más a helyzet a bankfiók széfjében tartott készpénzzel, értéktárgyakkal. A bankok külön szerződésben állapodnak meg a széfek bérlőivel, és az ott elhelyezett értékekre kártérítési limiteket határoznak meg, amelyből a bérlők kiválaszthatják a széfben őrzött értéktárgyaknak megfelelő nagyságrendű biztosítást. Ha tehát kirabolnak egy széfet, a tulajdonos kárát a széf bérleti szerződésében előre meghatározott limitig fedezi a biztosító” – mondta el Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője.
Ha a rabló az ügyfélnél lévő, éppen befizetésre váró készpénzt megszerzi, mielőtt a bank azt átvette volna, erre az esetre, nem vonatkozik a bank biztosítása. Ha azonban a magánszemélyek lakásbiztosítása tartalmaz úgynevezett rablásbiztosítási fedezetet, az meghatározott limitig védelmet nyújt az ilyen esetekre is.
Életszerűbb az az eset, ha egy vállalkozás által szállított pénz kerül a rabló kezére. Azok a vállalkozások, amelyek rendszeresen szállítanak készpénzt a bankba, a vagyonbiztosításuk részét képező úgynevezett küldöttrablás biztosítással akár több millió forintot is biztosíthatnak.
A pénzintézetek alkalmazottaikra csoportos élet- és balesetbiztosítást köthetnek, így az alkalmazottak kártérítéshez juthatnak, ha bármilyen kárt, sérülést szenvednek a támadás során. Az ügyfeleket érintő személyi sérüléssel járó károkért a bankok abban az esetben felelnek, ha a bank a polgári jog szabályai szerint felelősséggel tartozik a bekövetkezett kárért. Ilyen esetekben a bank felelősségbiztosítása fedezheti a kártérítést - olvasható a K&H Biztosító közleményében.
Pénzszállítót és bankot is kiraboltak
Megvéd-e a casco, ha felgyújtják a kocsinkat?
Bejött az Allianz kampánya
Kötelező: mit tegyen, aki még nem kapott csekket?
Privátbankár