4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mind több jel mutat abba az irányba, hogy nem lesz MKB-Budapest Bank fúzió, azaz az állam a két frissen tulajdonába került pénzintézetet külön-külön (ráadásul eltérő hatalmi centrumokból) irányítja a tervbe vett újra privatizálásig, amelynek időpontja ugyanakkor sokkal korábbi lehet, mint korábban jelezték.
Az MKB egy évtizeden át támogatta a veszprémi kézilabdacsapatot - mostantól csak az utánpótlás szponzora lesz, és a klub nevéből is kikerül a bank. MTI Fotó: Kovács Anikó

Aligha válik valóra a korábban hivatalosan ugyan ki nem mondott, ám kb. kész tényként elfogadott MKB-Budapest Bank fúzió – erre lehet következtetni az elmúlt napok híreiből.

A legkomolyabb érv az összeolvadás ellen az, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a közelmúltban állami tulajdonba került bankok eladását a korábbi három év helyett akár már egy éven belül is elképzelhetőnek tartotta a Figyelőnek adott interjúban. (Azt, hogy ebben az esetben mi értelme van az Erste-részesedés megvásárlásának, ahol szintén Varga szerint egyelőre az adatszobában vizsgálódnak, nem igazán értjük – főleg, mert ott a vevő szinte bizonyosan csak az eladó, az Erste lehetne...)

Mindenesetre a miniszter is érzi, hogy ilyen gyorsasággal nem lehet lefuttatni a fúziót, ezért olyan megoldásról beszél, ahol a későbbi – reményei szerint hazai – tulajdonosoknak opciós joguk lenne arra, hogy a másik bankban is tulajdonrészt vásárolhassanak, hiszen ekkor az értékesítés előtt az összeolvadásra nem lenne szükség. Más kérdés, hogy valóban akad-e olyan hazai befektető, akinek megérné legalább az állam által kifizetett vételár lepengetése (ellenkező esetben aligha kap majd dicséretet a kabinet a közpénzek elpuffogtatásáért), majd a korántsem olcsó fúziós folyamat végigvitele – ez nem látszik járható útnak.

Balog Ádám

Ki irányít?

A másik fúzió ellen szóló érv a döntési kompetenciák elosztásában. Jelenleg ugyanis a két pénzintézet két külön szervezet irányítása alatt áll. Az MKB jelenleg az MNB-hez tartozik hiszen jelenleg a 2014. évi XXXVI. törvény alapján szanálják a pénzintézetet. Ugyanakkor a kapocs a meg nem cáfolt hírek szerint a szanálási folyamat lezárulta után sem szakad meg, hiszen Balog Ádám, a jegybank alelnöke, Matolcsy György MNB elnök egyik legbizalmasabb munkatársa veszi majd át a bank irányítását. (Azzal kapcsolatban, hogy Balog Ádám miért vállalja a 2019-ig biztos jegybanki megbízatás helyett a privatizációra váró bank vezérigazgatói posztját, sokan úgy vélik, nem biztos, hogy ő jelentkezett a feladatra...)

A másik pénzintézet, a Budapest Bank után a vételárat a Magyar Fejlesztési Bank csoport tagja, a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. fizeti ki, a bank a Miniszterelnökség, a Németh Lászlóné vezette Nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyért felelős államtitkárság irányítása alá került. Az már korábban eldőlt, hogy az új tulajdonos bízik a bankot eddig irányító menedzsmentben, így – egyelőre – csak olyan személyi változásokról hallani a BB kapcsán, amelyek egy-egy vezető saját döntésén alapulnak.

Németh Lászlóné

Elmaradó tőkepótlás

Habár tartja magát az a nézet, hogy az MKB szanálása annak bizonyítéka, hogy az állam (és a vételhez szakmai segítséget adó MNB) elszámította magát a német BLB-nek fizetett vételár tekintetében, a képet jórészt árnyalja, hogy az elmúlt években folyamatosan tőkepótlásra szoruló banknál az MNB tavalyi színrelépése óta nem kellett tőkét emelni – noha a szanáláskor bejelentett egy éves időtartam több, mint fele eltelt. Az időközben bejelentett költségcsökkentő intézkedések – pl. a biztosítók eladása, a vezetői szintek csökkentése, a cégautók megvonása, stb. - inkább hangzatosak voltak, semmint strukturális átalakítások. A másik lépés, a kereskedelmi ingatlanportfólió kiszervezése már kész forgatókönyv volt az MKB-ban, csak le kellett porolni az MKB rossz bank koncepcióját. Ha viszont az MKB nagyjából-egészében jól van, akkor enyhülnek a fúziós kényszerek is..

Bármi lehet

Persze, sokkal tisztább is lehetne a kép, ha valaki egyértelmű képet festene arról, mi is vár az állami tulajdonba került pénzintézetekre, de – és ez is egy érv a fúzió ellen – mindeddig nem született hivatalos – értsd pontosan kommunikált – álláspont a kérdésben. Ami mindig elhangzik, az az a vélemény, hogy fontos, hogy a bankrendszer mind nagyobb része magyar tulajdonban legyen. (A korábbi tervet, hogy ez állami tulajdon legyen, az elmúlt évek eseményei – pl. a szlovén történetek – persze már itt is felülírták.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
Pénzügyi szektor Tizenötmillió forintra bírságolta az MBH Bankot a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 10:52
A pénzintézet a január végi határidőig nem küldte meg minden ügyfelének a bankszámlához kapcsolódó egyéni éves díjkimutatást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG