Kinek elég a 2 százalékos forintkamat?
A Világgazdaság hétfői cikke szerint a hazai valuta bő 3 százalékot erősödött a közös uniós fizetőeszköz ellenében az elmúlt hetekben. Ez a jelenség arra késztetheti a befektetőket, hogy átcsoportosítsák a megtakarításaikat, a kamatkülönbség ugyanis a forintos és eurós megtakarítások között történelmi mélyponton áll, már az egy százalékpontot sem éri el. A lekötött forint betétekre ugyanis márciusban átlagosan már csak 2,06 százalékos kamatot fizettek a bankok, az eurós lekötésekre ugyanekkor 1,14 százalékos bónuszt kínáltak.
Az euró forintárfolyama Friss árfolyamok >> |
Spekulál a lakosság
A jegybanki adatok szerint az utóbbi években megfigyelhető volt, hogy a forint erősödését komolyabb beáramlás kíséri a devizabetétekbe, míg a forint hirtelen gyengülésére a betétek felszámolásával reagálnak a háztartások. Ilyenkor egy-két hónap leforgása alatt a devizabetét-állomány 10-15 százaléka is megmozdul.
A jelenlegi forintárfolyam-ingadozás a bankok szerint még nem okozott komoly változást a betétállományokban. Több hitelintézetnél is tapasztalnak mozgásokat, az MKB-nál például forintgyengülés esetén az ügyfelek egy része forintra vált, de a bankok többségénél a kliensek nem "ugrálnak" - írja az újság.
A viszonylag olcsó deviza devizavételekre, a drágább eladásokra ösztönzi a befektetők egy részét, ami jól nyomon követhető a befektetési jegyek állományváltozásában. Amint nemrég beszámoltunk róla, áprilisban már vélhetően erősnek érezték a forintot a befektetők, erre utal, hogy növelték devizabefektetéseik értékét. Korábbi hónapokban, amikor 315 forint közelébe kúszott az euró, pedig csökkent a devizaalapú befektetési jegyek állománya.