A monetáris tanács 11 tagja szavazott az alapkamat szinten tartására, 1 tag pedig 25 bázispontos csökkentését támogatta a testület legutóbbi, kamatdöntő ülésén - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki közleményében, amely a tanács augusztus 25-i üléséről készült. A közlemény szerint a tanácstagok többsége szerint az inflációs kilátásokat erősen befolyásoló nyersanyagárak jelenlegi bizonytalansága miatt a monetáris politikának kiváró stratégiát érdemes követnie, fenntartva bármilyen irányú jövőbeni kamatlépés lehetőségét.
Többen azt hangsúlyozták, hogy a legkomolyabb monetáris politikai kihívást Magyarországon az infláció megtörése jelenti, 2001. óta mindössze egyszer csökkent az infláció a jegybanki célnak megfelelő 3 százalék közelébe, az EU csatlakozás időszakában, amikor az olcsó importáru segítette a dezinflációs folyamatot. Az inflációs cél eléréséhez ezért az előző évekre jellemzőnél szigorúbb monetáris politikára van szükség. Elhangzott ugyanakkor olyan vélemény is, hogy a jelenlegi szigorú monetáris kondíciók a nettó exportteljesítmény és a konjunktúrahelyzet további romlását okozhatják.
A monetáris tanács tagjai egyetértettek abban, hogy az augusztusi inflációs jelentésben szereplő előrejelzés alappályája nem változott érdemben májushoz képest, az infláció legkorábban 2010-ben mérséklődhet a 3 százalékos inflációs cél közelébe. A tanácstagok megítélése szerint a növekedési kilátások továbbra is kedvezőtlenek, és előretekintve sem láthatóak a fordulat jelei. A nemzetközi és európai konjunktúra kilátások romlása miatt középtávon az sem várható, hogy a külső kereslet felfutása támogatná a gazdasági felívelés megindulását. A hazai makrogazdasági környezet alapvetően támogatja a dezinflációs folyamat folytatódását.
A tanácstagok egyetértettek abban is, hogy a nyersanyagpiaci áremelkedés korrekciójának köszönhetően mérséklődtek a felfelé mutató inflációs kockázatok, így az inflációs előrejelzés kockázati pályája szimmetrikusabbá vált. Egyes tanácstagok arra hívták fel a figyelmet ugyanakkor, hogy a nyersanyagárak változékonysága miatt a következő hónapokban akár fölfelé, akár lefelé nagymértékben elmozdulhat a prognózis. Többen kiemelték azt, hogy a piaci szolgáltatások áremelkedése és a bérinfláció továbbra is meghaladja az inflációs célnak megfelelő szintet, ami arra utal, hogy az inflációs várakozások továbbra is magasak.
Több tanácstag arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban olyan strukturális törések lehettek a gazdasági idősorokban, ami megnehezíti azt, hogy az inflációs kilátásokat a múltbeli adatok alapján elemezni lehessen. Egyes tanácstagok ennek kapcsán a költségvetési kiigazításra, a külső finanszírozási pozíció javulására, valamint a monetáris politikai rendszer megváltozásának hatásaira hívták fel a figyelmet. Mások azt hangsúlyozták, hogy kedvezőtlen meglepetésekre is fel kell készülni, mert a globális környezet a korábbi éveknél kevésbé segíti a jegybankok antiinflációs küzdelmét.
Durva napok jöhetnek a magyar tőzsdén
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre?
2009 sem a magyar részvények éve lesz
Európa túléli, Amerika nem biztos
MTI