A devizahitelesek 15 százaléka már rögzített
Júniusban majdnem megduplázódott a devizahitelek árfolyamrögzítéséhez köthető gyűjtőszámlahitelek darabszáma a hitelintézeteknél és pénzügyi vállalkozásoknál. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a jegybank adatai szerint június végéig mintegy 20 ezer ügyfél valamivel több, mint 180 milliárd forintnyi hitelét strukturálták át, majd júliusban a szerződők száma a bankszövetség szerint 70 ezer fölé nőtt, az érintett hitelállomány elérte a 650 milliárdot. Ez azt jelenti, hogy a jogosultak mintegy 15 százaléka élt már a lehetőséggel.
A Világgazdaság friss összeállítása szerint az augusztus a piaci szereplők adatai alapján még nagyobb forgalmat hozott, hiszen e hónaptól kezdve a hitelintézetek már korlátozás nélkül befogadják az összes jelzálog-fedezetű devizahiteles igényeit, a szabad felhasználású kölcsönnel rendelkezőkét is. Az UniCredit Banknál a lapnak elmondták, hogy már a hónap első napjaiban megugrott az érdeklődések és az igénylések száma is, az OTP-nél pedig - amely már júniusban is nyitott a szabad felhasználású jelzáloghitelesek felé - naponta több százan érdeklődnek a konstrukció iránt.
Nagy a szórás: hányan lesznek a gáton a végén?
Továbbra is eltérőek a hitelintézetek várakozásai arról, hogy a jogosultak mekkora hányada él majd az árfolyamrögzítéssel. A Bankszövetség legalább 50 százalékos arányt vár csakúgy, mint az FHB vagy az OTP. A CIB Banknál - ahol a jogosultak 17 százaléka kérte már a kedvezményt - 75 százalékos arányt sem tartanak kizártnak, a Budapest Bank is 60–70 százalékos részvételt vár. Az MKB Banknál viszont jelenleg úgy vélik, csak 15–20 százalék körül alakul majd a végső arány - írta a Világgazdaság.
Az OTP augusztus elején közölte: fiókjaiban naponta több százan érdeklődnek az árfolyamgát konstrukció iránt, sőt az áprilisi indulást követően megkötötték a tízezredik gyűjtőszámla-szerződést is.