Az eredeti tervekkel megfelelő üzemben zajlik az új 10 ezer forintos bankjegyek piacra vitele. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Privátbankár.hu érdeklődésére azt közölte, hogy 2015. április 10-én már 50 millió darab új tízezer forintos volt forgalomban, ami az adott címlet teljes kibocsátott mennyiségének mintegy 40 százaléka.
Vannak hamisítványok?
Az új tízezres kibocsátása – a körültekintő előkészítésnek és a készpénzforgalmi szereplőkkel való előzetes egyeztetéseknek köszönhetően – zökkenőmentesen, jó ütemben zajlik. Az MNB ezzel együtt tartja magát a korábban megfogalmazott álláspontjához, azaz, a „régi” és a 2014. decemberétől forgalomba került új címletverziók tartós párhuzamos forgalmazása készül, a viszonylag gyors új kibocsátás ellenére sem fogalmaztak meg olyan célt, amely a régi címletváltozatok gyors forgalomból történő bevonására irányulna.
Az új, biztonsági szempontból is továbbfejlesztett bankjeggyel kapcsolatban az első négy hónap tapasztalatai szerint csekély számban fordultak elő egyszerű hamisítványok. Ezek is a biztonsági elemek imitációját is nélkülöző, fénymásolóval készített hamisítványok voltak, amelyek ránézésre, egyszerű érzékszervi vizsgálatokkal (pl. tapintás, átnézet) könnyen kiszűrhetők voltak.
Nincs gond a hasonlósággal?
Azzal a Privátbankár.hu-nál is ismert panasszal kapcsolatban, amely szerint az új tízezres hasonlít a 20 ezer forintos bankjegyre és így összetéveszthetőek a címletek, a jegybankban azt válaszolták: bár nem vitatják, hogy előfordulhattak ilyen esetek, ám ezek csekély száma alapján ez nem tekinthető általánosnak.
Összességében az MNB-nek kedvezőek a tapasztalatai a bankjegyek úgy a lakossági, mint a pénztárosok vagy gépek, automaták általi kezelhetőséget illetően. Emiatt nincs érv, hogy a forint bankjegyek megújítása nem az előre eltervezett időrendben bonyolódjon, azaz az új, továbbfejlesztett bankjegyek kibocsátása 2015. második félévében folytatódik a megújított húszezer forintos kibocsátásával.