Az előzetes várakozásoknak megfelelően nem változtatott a Monetáris Tanács az alapkamat 7 százalékos szintjén. A korábbi kamatdöntő ülésen a tagok közül egy a kamatemelés mellett voksolt, egy pedig csökkentette volna az alaprátát. Simor András elnök meglehetősen borús kilátásokról számolt be a korábbi döntés utáni sajtótájékoztatón.
A Reuters hírügynökség múlt csütörtökön ismertetett felmérése szerint a megkérdezett elemzők a jegybanki alapkamat 7,00 százalékos szinten tartását várják a monetáris tanácstól. Az elemzők úgy érveltek, hogy az európai piacok bizonytalansága miatt nyomás alá került a forint, és ez nem teszi lehetővé a kamatcsökkentést. Részletek>>
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója a MNB kamatdöntésével kapcsolatban elmondta: nagy meglepetést nem okozott a jegybank, amikor a kamatok tartásáról döntött. A Magyarország, valamint az EU és az IMF közti tárgyalások lehetséges elindulásáról szóló hírek ugyan jelentős hirtelen hozamesést, a forint erősödését, valamint a CDS-árak csökkenését okozták egy hónappal ezelőtt, de annak a pozitív hangulatnak nem volt folytatása. A forint és a CDS nagyjából ott van, mint akkor volt, a hosszú lejáratú államkötvényhozamok pedig az esés felét vissza is adták.
A szakértő kiemelte, hogy az eurózónában ismét feszült a tőkepiaci hangulat, a görög és a spanyol bankszektorból megindult tőkemenekítés a közös valuta egzisztenciális jövőjét veszélyeztetik, míg a spanyol bankrendszerből előkerülő újabb és újabb csontvázak arról tanúskodnak, hogy még mindig nem lehet pontosan tudni, mekkora pénzügyi áldozatvállalást követelnek a periféria országai a stabil központi országoktól ahhoz, hogy pénzügyi rendszereik kártyavárként ne omoljanak össze.
Duronelly Péter kiemelte: bár a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa ezekre a jelekre nem figyel, de mindenképpen fontos megjegyezni, hogy a feltörekvő országok gazdasági növekedése – különösen Kína esetében – érezhetően csökken, ami várhatóan visszaveti majd a magyar államkötvény iránti befektetői étvágyat is. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az egyre mélyülő belföldi recesszió ellenére az infláció makacsul a cél felett marad, ami önmagában nem indokolja a kamatok vágását — különösen úgy, hogy az euró forintban mért árfolyama ismét a régi csúcsok felé kúszik.
A szakértő így nem gondolja, az ősz előtt kamatvágásra kerülhet sor, sőt, a nemzetközi hangulat további romlása esetén kamatemelést sem tart kizártnak.
A Monetáris Tanács döntésének hátteréről Simor András, a jegybank elnöke 15 órakor tart tájékoztatót, amiről a Privátbankár is élőben tudósít.