4p
Folyamatosan csökken a bankkártyás-visszaélések száma, ráadásul az ügyfelek kára elenyésző - ennek ellenére még mindig sokan tartanak a kártyás fizetéstől. Ha a pizzát nem hozzák ki, az visszaélés, de ha automatikusan megújítják az előfizetésünket, az csak kellemetlenség. A csalók az internetre költöznek, de ott is egyre nehezebb dolguk van.

Egyre több a bankkártya-csalás

Számottevően - 221 százalékkal - nőtt 2010-től 2013. második feléig az internetes vásárlások során elkövetett bankkártya-csalások száma, az összes visszaélések 39 százaléka köthető ehhez a csalás-típushoz - hangzott el a SIX Payment Services sajtótájékoztatóján.

A hazánkban történő bankkártyás visszaélések összege – a Magyar Nemzeti Bank hivatalos statisztikája szerint – 2013 második és 2014 első féléve közti egy évben 443 millió forintra rúgott, kibocsátói és elfogadói oldalon összesen 12205 esetben történt visszaélés - azaz 1 millió tranzakcióra 5 visszaélés jut. Ez is bizonyítja, hogy a visszaélések folyamatos problémát jelentenek mind a kártyakibocsátói, mind az elfogadói oldalon: 2014 első félévében a korábbi időszakokhoz képest mégis jelentősen kevesebb visszaélés történt mind az esetek számát (4184 eset), mind a visszaélések összegét tekintve (142 millió forint).

Félünk a kártyás csalóktól, pedig a készpénzzel nagyobbat bukhatunk

Bakonyi András, a Raiffeisen szakértője elmondta, hogy évről-évre észlelhető egy folyamatos eltolódás az internetes visszaélések irányába, miközben a korábban domináns visszaélési formák száma és aránya visszaesik. Itt elsősorban a pénzkiadó automatákon elkövetett adatszerzések emelendők ki, amelyek visszaesése nagyrészt a chipes rendszerű bankkártyák elterjedésének köszönhető.

Ács Zoltán, a társaság ügyvezető igazgatója szerint a Six többszintű kártyavédelmi hálózatot működtet. Egyrészt tudják monitorozni, hogy milyen kártyákat, milyen ügyfél, hol használ. Így például riasztást tud küldeni a rendszer, ha például egy angol úriembernek elvben magyar bank által kibocsátott plasztikja van és amivel például Malajziában próbálnak repülőjegyet venni. A másik oldalon pedig a tranzakció-követés lehet - például a rendszer riasztani tud akkor is, ha "visszatérő" kártyáról van szó - például egy-egy áruházban rendszeresen fizetnek nagy összegű tételeket ugyanazzal a plasztikkal.

Fontos hangsúlyozni, hogy a rendszer a legtöbb esetben ilyenkor csak riaszt, azaz az adott bank (vagy kereskedő) döntése, hogy az adott ügyfél tranzakció-kezdeményezését elfogadja-e.

Az igazi probléma az, hogy az emberek továbbra is tartanak a bankkártya-csalásoktól, miközben a készpénz-lopással ellentétben itt lényegében nem éri veszteség: a súlyos gondatlanságot leszámítva (ami nehezen bizonyítható) az ügyfelek még azt a 45 ezer forintot sem kell, hogy elbukják, amit a szabályozás előír - mondta Bakonyi András. Elenyésző ugyanis azon esetek száma, ahol a bank elkéri ezt a tételt az ügyféltől.

Ha nem kapjuk meg a pizzát, az visszaélés

Az internetes visszaélések kapcsán fontos tudni, hogy visszaélésnek számít az is, ha az adott rendelés nem teljesül - nem kapjuk meg a kért pizzát. Ilyen esetekben ugyanis - ha a kereskedővel nem tudunk megegyezni - a banknak kell jelezni a problémát.

Fontos látni, hogy számos olyan tétel lehet, ami önmagában kellemetlen, de nem számít visszaélésnek: tipikusan ilyen a visszatérő fizetések kérdésköre. Ha az ügyfél előfizet egy szolgáltatásra, újságra, vagy épp egy internetes játékra és nem figyel oda az általános szerződési feltételekre, könnyen azt tapasztalhatja, hogy időről-időre újra és újra levonják az összeget, azaz folyamatossá teszik az előfizetést - addig, amíg ezt külön jelzéssel le nem mondja.

Hetekig ülnek a megreklamált pénzen

A bankkártyás visszaélések kellemetlensége leginkább az, hogy egy megreklamált ügylet akár 2-3 hétig is eltarthat, addig az ügyfél nem jut hozzá a pénzéhez. Itt megoldást jelenthet a hitelkártyák használata, mivel a jogszabályok szerint a megreklamált tételt a bank annak kivizsgálásáig nem követelheti az ügyféltől.

Az internet is kezd biztonságosabb lenni

Az internetes fizetések biztonsága irányába is indultak fejlesztések: a hagyományos bankkártya adatok, plusz titkos kód (cvc) megadásán túl egyre több bank alkalmaz megerősítő egyszeri, sms-ben érkező kód megadást, illetve például a MasterCard piacra dobta a MasterPass megoldást, ahol a kártyaszám és a cvc adai egy központi szerveren vannak, s az ügyfél - a kártyacéggel szerződött kereskedőknél - csak egy külön, személyes PIN-kód alkalmazással a kártyaadatok megadása nélkül tud fizetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Meddig marad a 400 forintos euró?
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 07:34
Kitartóan gyenge a forint.
Pénzügyi szektor A Cofidis Csoport megvásárolta a Magyar Cetelem Bankot
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 10:31
A Cofidis Csoport örömmel jelenti be, hogy sikeresen lezárult a Magyar Cetelem Bank Zrt., a BNP Paribas Personal Finance Csoport magyarországi leányvállalatának felvásárlása, ezzel pedig új fejezet nyílt a Cofidis közép-európai növekedésében.
Pénzügyi szektor Többet kérdeznek majd a bankok a céges hitelkérelmezőktől
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 12:06
Az MNB új ajánlása szerint ESG-szempontok alapján is fel kell mérni a kockázatokat a céges hitelek kihelyezése előtt.
Pénzügyi szektor A támogatott konstrukciók tartják szinten a kisvállalkozói hitelpiacot
Gergely Péter | 2024. szeptember 28. 18:39
Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.
Pénzügyi szektor Leminősítette Izraelt a Moody's a háború miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 28. 09:48
Megvonta Izraeltől az elsőrendű „A” államadós-osztályzatot a Moody's Ratings, írja az MTI.
Pénzügyi szektor A magas banki profit nyomában
Oszlay András | 2024. szeptember 27. 15:16
Miért tudott a magyar bankszektor egy recessziós évben kimagasló profitot elérni? Különlegesen jó üzleti döntések vagy inkább egyedi külső körülmények állnak az elmúlt másfél év kimagasló eredményessége mögött?       
Pénzügyi szektor Magyar-kínai banki együttműködés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 26. 17:03
Együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá az MBH Bank és a Bank of China Limited Magyarországi Fióktelepe.
Pénzügyi szektor Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 24. 17:39
Újabb több mint nyolcmilliárd forinttal segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank. A hitelintézet kedden tartott zöld jelzáloglevél aukcióján az eredetileg meghirdetett 6 milliárd forintot több mint kétszeresen meghaladó érdeklődés mutatkozott, amelyből az MBH Csoport tagja végül csaknem 8,6 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat. A bevételből kizárólag energiahatékony lakóingatlanok építését, zöldnek minősített használt lakások vásárlását, valamint használt ingatlanok energiahatékony felújítását finanszírozza a bank.
Pénzügyi szektor Varga Mihály sem tudja majd csettintésre csökkenteni a kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 15:01
A jegybank elvileg nem úgy működik, hogy a kormány kiadja a megrendelést, a Magyar Nemzeti Bank pedig szó nélkül teljesíti. Erről a témáról is beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Pénzügyi szektor Nem tartották be, amit az MNB kért, röpült a bírság az MBH Banknak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 12. 09:54
Elmulasztották a korábbi határozatokban előírt intézkedési kötelezettségeket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG