Az MNB 2023. május 17-i határozatában több intézkedés megtételére kötelezte a Polgári Bank Zrt-t., hogy a szűrőrendszere működése és a monitoring kapcsán is maradéktalanul megfeleljen a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzésére vonatkozó jogszabályi követelményeknek. Az MNB a kötelezések teljesülésének ellenőrzése során ugyanakkor e téren továbbra is hiányosságokat tárt fel a hitelintézetnél.
A Polgári Bank az MNB által előírt tavaly őszi határidőre olyan – csak részben automatikus – szűrőrendszert vezetett be, amely nem felel meg maradéktalanul a jogszabályi feltételeknek, mivel nem tartalmaz olyan szűrési technikákat és azt támogató informatikai (IT) rendszert, amelyek – a jogszabályi előírásoknak és a bank saját belső kockázatértékelésének megfelelően – mindenkor kiszűrnék, elemeznék és értékelnék a pénzmosási kockázatot jelentő ügyfelei valamennyi szokatlan ügyletét. Nem rekonstruálható utólagosan a kiszűrt ügyfél/ügylet elemző és értékelő folyamata, időpontja, a végrehajtott intézkedés eredménye, az az alapján hozott döntés, s az sem, hogy ennek nyomán történt-e bejelentés a pénzmosásgyanús ügyleteket vizsgáló Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Irodának.
A hiányosságok miatt így továbbra is előfordulhat, hogy a bank nem értesül és jelent be jogszerűen egyes pénzmosásgyanús ügyleteket és nem azonosít olyan eseteket sem, ahol további kockázatcsökkentő intézkedést kellene megtennie. A hitelintézet belső ellenőrzése emellett az MNB korábbi kötelezése ellenére sem végzett teljeskörű vizsgálatot a téma kapcsán, ugyanis az nem terjedt ki a kontrollkörnyezet hatékonyságának ellenőrzésére.
A változatlanul fennálló problémák miatt az MNB 2024. évi határnapokkal kötelezte a Polgári Bankot az automatikus szűrőrendszer kialakítására és annak monitorozására vonatkozó intézkedések megtételére, továbbá az arról való adatszolgáltatásra is. A felügyelet 10 millió forint felügyeleti bírságot is kirótt a hitelintézetre.
A bírságösszeg kapcsán súlyosbító körülménynek minősült, hogy a bank az ismételt mulasztást a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás megelőzés egyik legfontosabb területén követte el. Enyhítő körülménynek számított ugyanakkor, hogy a hitelintézet a korábbi, teljesen manuális szűréshez képest előrelépést tett belső, részben automatizált IT szűrőrendszere bevezetésével.