1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint fontos lenne, ha Magyarország további jelzéseket adna a világnak, hogy a korábbi időszakhoz képest kevésbé kockázatos a befektetők számára
A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint fontos lenne, ha Magyarország további jelzéseket adna a világnak, hogy a korábbi időszakhoz képest kevésbé kockázatos a befektetők számára. A jegybank elnöke ezt a Magyar Televízió 1-es csatornájának "A szólás szabadsága" című műsorában mondta vasárnap este.

Simor András szerint ezért minél előbb el kellene fogadni a közpénzügyi törvényt. Úgy fogalmazott: "le kéne porolni a parlament előtt fekvő közpénzügyi törvényjavaslatot és azt minél előbb el kellene fogadnia a parlamentnek". Véleménye szerint a közpénzügyi törvényjavaslatban szereplő módosítások a jövőben hosszú távon biztosítanák a fegyelmezett költségvetési gazdálkodást, amely tovább erősítené a bizalmat az ország iránt a külföldi befektetők körében.
   
Simor András szerint a világméretekben is kibontakozó jelzálogpiaci válságnak csak közvetett hatásai vannak Magyarországon, a magyar bankrendszer stabil. A jelzálogpiaci válság azonban kétségtelenül megdrágítja a hitelintézetek forrásainak költségét, amely áttételesen a magyar bankok számára azzal jár, hogy a hitelintézetek is megemelik hiteleik kamatait, azaz drágul a hitelezés.
   
A jegybankelnök szerint a bankrendszer átláthatóságát azonban növelni kellene, ennek érdekében be kellene vezetni a teljes listás lakossági hitelnyilvántartást, azaz közismertebb nevén a pozitív adóslistát. Ez végső soron könnyebbé tenné a bankok működését, olcsóbbá tenné hosszabb távon a hitelezést. Ebben a listában, ha az érintett hitelfelvevők hozzájárulnának, a bankrendszer jó adósai szerepelnének. 
   

Banki hitellista: megint csavartak egyet rajta
A műsorban Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke aláhúzta: a magyar bankok pozíciói erősek, tőkehelyzetük stabil, és a jegybank féléves adatai is azt bizonyítják, hogy a bankrendszer meghatározó tagjai nyereségesek voltak. A bankrendszer megfelelően tudja kezelni kockázatait. Sőt, a szakember szerint ha a maihoz képest háromszor olyan rossz lenne a lakosságnak nyújtott lakáshitel portfólió, mint amivel a bankok jelenleg rendelkeznek, a pénzintézetek még mindig nyereségesek maradnának. Ezt a bankszövetség elnöke egy közelmúltban végzett felmérés alapján mondta.
   
Simor András a jelzálogpiaci válság kapcsán megjegyezte: "a sebek felszakadásán már túl vagyunk, látjuk a veszteségeket". Szavai szerint az ingatlanpiaci válság egyesült államokbeli kibontakozásához nagyban hozzájárult az, hogy a korábbi években egyfajta ingatlanpiaci buborék alakult ki, az ingatlanok túlértékeltek voltak az Egyesült Államokban.
   
Felcsuti Péter ehhez hozzátette: Magyarország számára kedvező az, hogy nincs túlértékelve a magyar ingatlanpiac, a lakáshiteleket felvevők döntő többsége jól fizet,  a bankok megfelelően kezelik ezt a hitelportfóliót.

Üvegzsebet a bankoknak?
MNB: a kivárás most a legjobb taktika
Legközelebb a zuhanó olajárral is számol az MNB
Válság: ezt a csúcsot is megússzuk?
Kamatcsökkentést rak az MNB a karácsonyfa alá?
Olajos kérdés: kiből mit hoz ki az árzuhanás?

MTI

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG