A Magyar Bankszövetség álláspontja szerint indokolt és helyes döntés volt az árfolyamkockázat kivezetése a lakossági jelzáloghitel-piacról, ezt az elmúlt napok svájci frankkal kapcsolatos eseményei csak megerősítik – nyilatkozta a Privátbankár.hu-nak Kovács Levente.
A Bankszövetség főtitkára szerint a meglepő svájci lépés, a frank „elengedése” után kialakult helyzet számos lakossági és vállalati ügyfélnek okozhat problémát, ám látni kell, hogy ez kevésbé számít rendszerszintű problémának, mint a jelzáloghitel-probléma.
Míg a teljes hazai lakáshitel-állomány 44,6 és a szabadfelhasználású jelzáloghitel-állomány 62,3 százaléka svájci frank alapú – s összesen 2600 milliárd forintot tesz ki, addig a svájci frank alapú személyi hitelek állománya csak 21 milliárd forintot tesz ki, ami a teljes személyi hitel állománynak mindössze 7,2 százaléka.
Ami a vállalati hiteleket illeti, a főtitkár szerint még csekélyebb a hatás, tekintve, hogy az elmúlt hónapokban – elsősorban 2013 őszén – a vállalkozásoknak lehetősége volt arra, hogy a problémásnak tartott devizahitel-állományukat forint alapúra cseréljék az MNB Növekedési Hitel Programja keretében. Fontos látni – hangsúlyozta a főtitkár -, hogy a vállalati hitelezés döntő részben eleve euróban zajlott, a svájci frank alapú hitelezés korábban is marginálisnak volt mondható. Akinek van deviza árbevétele, az természetesen nem cserélte le a hitelét, hiszen megteheti, hogy devizában finanszírozza magát, ám értelemszerűen ennek kockázatát ő maga futja – mondta Kovács Levente.
A gépjármű-finanszírozásban döntően a lízingcégek érintettek – hangsúlyozta a Bankszövetség főtitkára, hozzátéve, hogy az érintett szerződések döntően 2008. előtt köttettek, így – az 5-7-éves átlagos finanszírozással számolva – jó részük már kifutott, vagy a következő hónapokban zárul.
Kovács Levente ugyanakkor hangsúlyozta: mind a személyi hitelek, mind a gépjármű-hitelek esetében a finanszírozóknak is érdekük, hogy az ügyfelek továbbra is eleget tudjanak tenni felvállalt kötelezettségüknek. Így azok az ügyfelek, akik eddig is együttműködtek a hitelintézetekkel és pénzügyi szolgáltatókkal, számíthatnak arra, hogy az a továbbiakban is partner lesz a megoldáskeresésben, ahol átütemezés, futamidő-hosszabbítás, vagy egyéb intézkedések kerülhetnek szóba.
Végezetül a főtitkár hangsúlyozta, hogy a személyi hiteleket felvevők, mind az autólízinges ügyfelek számolhatnak az elszámoltatás nyomán (az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelés visszaírása után) bekövetkező tehercsökkenéssel, amelynek a hatása jórészt ellensúlyozza a svájci frank árfolyamának megugrásából eredő tehernövekedést – még akkor is, ha a mostani rekord árfolyamszintek egy ideig fennmaradnak.