MTI Fotó: Marjai János |
Több mint százzal csökkent tavaly a hitelintézeti fiókok száma Magyarországon, és az év végére 2700 alá csúszott – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból, amelyeket a Világgazdaság szemlézett. Négy év alatt 13 százalékkal lett kevesebb a bankfiók az országban.
A csökkenés a 2008-as válság óta tart, ám a lap értékelése szerint már nem kell arra számítani, hogy nagyobb léptékű hálózatcsökkentést hajtanának végre a hitelintézetek. A legtöbb fiókja az OTP-nek van (379), utána a K&H, majd az Erste következik 207, illetve 126 fiókkal, és a Budapest Banknak is csaknem száz fiókja működik.
A bankjegykiadó automaták száma viszont nem csökken, a jegybanki adatok szerint 2679 található belőlük az országban - írja a lap.
Túl sok bank van az országban?
A jegybank alelnöke nemrég egy konferencián arról beszélt: Magyarország túlbankosodott ország a maga mintegy 40 kereskedelmi bankjával, a mérethatékonyság növelése érdekében összeolvadások is lehetnek, az országnak hosszabb távon 4-5 nagybankra van szüksége. Nagy Márton hangsúlyozta: a banki költségek jelentősen csökkenthetőek, ha a hazai hitelintézetek átállnak a digitális, készpénz és papír nélküli bankolásra, a jövő a digitalizációé, ezzel csökkenthető a költséges bankfiókok száma is - emelte ki a jegybank alelnöke.
A hatékonyság növelését szorgalmazó alelnök nyitott fülekre talált: az Erste Bank nem sokkal később bejelentette, jelentős átalakításokra és mintegy 7-9 százalékos létszámleépítésre szánta el magát.