A faktoring finanszírozást nyújtó bankok és pénzügyi vállalkozások a faktoring termékek különlegesen vállalkozás-barát jellegét látják a magyar faktoring piac 2021 évi sikeres fejlődésében. A COVID-válság, az ellátási láncok zavarai, valamint a kedvezményes hitelek bőséges választéka ellenére is dinamikus 22 százalékos forgalom növekedést értek el a faktoring szolgáltatók 2021-ben a Magyar Faktoring Szövetség statisztikája szerint.
A magyar faktoring piaci szereplők által megvásárolt és finanszírozott követelések becsült összértéke meghaladta a 4 ezer milliárd forintot, amelyből a Szövetség tagjainak részesedése 3935 milliárd forint, azaz több, mint 97 százalék. A statisztikát kedvező irányba torzítja, hogy 2021-ben további tagokkal bővült a Szövetség tagsága, akiknek a teljesítmény adatai még nem szerepeltek a statisztika bázisadataiban. A forgalom növekedése ennek a hatásnak a kiszűrése után is kétszámjegyű marad.
Hódít a visszkereset nélküli faktoring
A Szövetség tagvállalatai az év végi állományt figyelembe véve közel 300 (296) milliárd forint finanszírozást nyújtottak, közel 4000 (3930) vállalkozásnak. A finanszírozott követelések 92 százaléka belföldi vevők felé volt kiszámlázva. Az export követelések finanszírozása az átlagnál jobban nőtt és részesedésük 5 százalékról 7 százalékra emelkedett 2021-ben. A vállalkozások nehéz piaci helyzetét mutatja, hogy leginkább azon faktoring termékek iránt nőtt a kereslet, amelynél a finanszírozó a vevők fizetésképtelenségének kockázatát is vállalta. Az ilyen, úgynevezett visszkereset nélküli faktoring termékek aránya elérte a teljes finanszírozási volumen 77 százalékát.
A forgalom az első negyedévben több, mint 1069 milliárd forintot ért el, amely 35 százalékos növekedést jelent a 2021. évi első - a COVID 4. hullámával korlátozott - negyedévi adatokhoz képest. A finanszírozási volumen a 16 százalékos növekedést mutatott.