A londoni Westminster-palota óratornya, a Big Ben számlapja világít 2016. június 24-én hajnalban, mialatt a számlálóbizottságok a brit EU-tagságról előző napon tartott referendum szavazati eredményeit összesítik. Azóta már tudjuk: London nem lesz ugyanaz a hely. (MTI/EPA/Hannah McKay) |
London az egyetlen, valóban globális európai pénzügyi szolgáltatási központ, de ha Nagy-Britannia kivonul az EU egységes belső piacáról, Európa elveszítheti ezt a pénzügyi központot - mondta Sadiq Khan, London polgármestere a davosi világgazdasági fórumon szerda este tartott beszédében.
Sadiq Khan nyíltan figyelmeztette a londoni pénzügyi szolgáltatási szektor vállalatainak átcsábításával próbálkozó európai városokat arra, hogy ne számítsanak áttelepülési hullámra a Cityből. Kijelentette: senki sem feltételezheti, hogy a jelenleg Londonban honos pénzügyi intézmények Párizsba, Frankfurtba vagy Madridba helyezik át székhelyüket vagy egyes tevékenységeiket.
A londoni polgármester szerint az üzleti vezetők körében az ugyanis az egyértelmű, konszenzusos vélemény, hogy ezek a pénzügyi vállalkozások Londonból nem más európai központokba vonulnának át, hanem elhagynák Európát, és inkább New Yorkba, Szingapúrba vagy Hongkongba költöznének.
Londonon kívülről ez nem így néz ki
A rivális európai nagyvárosok azonban más véleményen vannak. A brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazás óta - amelyen a választók szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt - Párizs, Frankfurt, Dublin, Luxemburg, Amszterdam, Madrid, Pozsony, Varsó és Málta is aktívan igyekszik átcsábítani a Londonban honos pénzügyi szolgáltatási vállalatokat.
A sorba egyébként Budapest is beállt: szeptemberben 17 milliárd forintért vettek telkeket Pesten a jegybank alapítványai. Vonzó pénzügyi központot álmodtak ide, ahova a Londont elhagyó óriások költözhetnek.
A polgármester nem olvas újságot?
Khan szavaira a tények egyre inkább rácáfolnak - úgy tűnik, nem csak az állampolgárok, de a vezetés szintjén sem tudják egyelőre felmérni a Brexit valós következményeit.
Ha ugyanis csak az elmúlt napok híreit nézzük: a Goldman Sachs amerikai befektetési bank azt fontolgatja, hogy a londoni City-ben dolgozó alkalmazottjaiból mintegy ezer főt Frankfurtba helyezne át amiatt, hogy Nagy-Britannia elhagyja az Európai Uniót. A Handelsblatt című német gazdasági lap szerint a Goldman Sachs 6 ezer fős londoni gárdájának a felét New Yorkba és a kontinentális Európába, részben Frankfurtba irányítaná át, de növelné dolgozóinak a számát például Varsóban is.
A napokban a UBS azt közölte, hogy 5 ezres londoni állományából ezer főt érinthet a Brexit, az HSBC pedig arról számolt be, hogy mintegy ezer dolgozóját Párizsba helyezi át.