A hitelintézetek 2015 első fél évében 155 milliárd forint adózás előtti nyereséget értek el a tavalyi egész évi 486 milliárd forint veszteség után, mivel a várható elszámolási veszteségekre már 2014-ben megképezték a céltartalékot - derül ki a Magyar Nemzeti Bank friss adataiból.
Az MNB elemzése szerint 156 hitelintézetből 110 összesen 210,5 milliárd forint nyereséget, 46 pedig 55,5 milliárd forint veszteséget könyvelt el.
Megszenvedik az alacsony kamatokat
A kamatbevételek 12,2 százalékkal visszaestek, míg a kamatráfordítások csupán 1 százalékkal mérséklődtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ennek eredőjeként a kamateredmény 20,7 százalékkal alatta maradt a 2014. első fél évinek, amit némiképp ellensúlyozott a jutalékeredmény 7 százalékos növekedése. A hitelintézetek működési költségeiket 0,5 százalékkal tudták mérsékelni.
Nem indul be a hitelezés
A hitelek bruttó állománya 1 százalékkal növekedett a második negyedévben, a lakosságé és a vállalatoké egyaránt csökkent, előbbi 1,7, utóbbi 2,1 százalékkal, a központi kormányzat, illetve a hitelintézetek hitelállománya ugyanakkor bővült. A teljes bruttó hitelállomány az első fél évben 3,8 százalékkal, az előző év június végéhez képest 4,4 százalékkal csökkent.
Újra kísért a régi démon
A lakossági hitelállományon belül a késedelmes hitelek állománya a második negyedévben 18,3 százalékkal nőtt, ezen belül a 90 napon túl késedelmes állomány 1,3 százalékkal emelkedett.
A legalább 90 napon túli késdelemmel (nem) törlesztett lakossági hitelek állománya |
Ez azt jelenti, hogy az első negyedévben tapasztalt jelentős javulás a hitelek hátralékosságának tekintetében csak az elszámolás és forintosítás egyszeri hatásának volt köszönhető, hosszú távon nem bizonyult fenntarthatónak - állapítja meg a pénzügyi felügyeletet ellátó jegybank.
Lakossági hitelállomány hátralékossága |
A 90 napon túl késedelmes lakossági hitelek aránya a teljes lakossági hitelállományhoz viszonyítva a március végi 16,1-ről 16,6 százalékra nőtt, ami annak következménye, hogy a 90 napon túl késedelmes forinthitelek aránya 15,6-ról 16,5 százalékra emelkedett.