A Wall Streeten ma is szépen emelkedtek a részvényárfolyamok, a Nasdaq Composite technológiai tőzsdeindex három hónapos csúcsra ért. A befektetők állítólag azért optimisták, mert vannak jelei a további gazdaságélénkítő lépéseknek, így van esély arra, hogy a gazdaságok kilábalnak a mély gödörből. A Nasdaq indexe már csak öt százalékra van a februárban beállított mindenkori rekordszinttől. Az S&P 500 index egyébként 12 százalékra van csúcsától, a Dow Jones ipari átlag pedig 17 százalékkal marad el tőle.
A piacot egyébként a Facebook, az Amazon és az Apple húzták, amelyek egyaránt rekordszintre értek. A Facebook közel hat százalékkal ment fel ma, a 230 dolláros szintet ostromolja.
Minden kizöldült Európában
Az európai tőzsdeindexek átlagosan egy százalék körüli pluszban végeztek. A német DAX 1,3 százalékkal, a francia CAC 0,9 százalékkal emelkedik, hasonló a helyzet a briteknél és Dél-Európában is. Budapesten a BUX index fél százalékos emelkedéssel végzett, az OTP 1,1, a Richter 0,6 százalékkal ment fel. A Mol stagnált, a Magyar Telekom pedig egy forinttal, negyed százalékkal süllyedt. A forint minimális mértékben gyengült, a 349,7 forintos euró csak 30 fillérrel drágább a tegnap esti állapotnál. A nemesfémek és az olaj ma is emelkednek. (Lásd még: Csalódás érte az oltásban reménykedőket, aranyat vesznek a legnagyobb kutyák.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Mentőöv az európai autógyáraknak?
A koronavírus-válság által erősen sújtott autóipar segítségben reménykedhet az Európai Uniós költségvetésből – írta a német NTV televíziós hírportál. Az európai Bizottság által készített javaslat szerint a következő két évben 20 milliárd eurót fordítanának egy programra, amely a fogyasztókat tiszta, környezetbarát új autók vásárlására ösztönzi. Emelet 40-60 milliárd eurót fordítanának károsanyag-kibocsátás mentes hajtóművek, elektromos töltőállomások és alternatív üzemanyagokat áruló kutak kifejlesztésére.
Az Európai Bizottság jövő szerdán készül javaslatot tenni az Európai Unió finanszírozására a 2021-2027-es időszakra. Ez tartalmazza majd a koronavírus-járvány által különösen sújtott gazdaságok újraépítésére vonatkozó javaslatokat is.
Jönnek a gyorsjelentések
Jó eredményekről számolt be a Lowe’s és az Analog Devices Inc is, az utóbbi hét százalékkal emelkedett a tőzsdén. A Target Corp viszont 64 százalékos profitcsökkenésről jelentett, emiatt esett némileg az árfolyama. A Delta AirLines vezére pozitívan nyilatkozott a repülések újraindításáról, emiatt a légitársaságok részvényei is a pozitív oldalra kerültek. Itthon a Zwack jelentett délután.
Az AbbVie kutatás-központú globális biogyógyszer vállalat bejelentette, hogy lezárja az Allergan akvizícióját, miután ahhoz valamennyi kormányzati hatósági jóváhagyást megkapott.
Ma este teszik közzé a Fed nyíltpiaci bizottságának jegyzőkönyvét, ami azonban valószínűleg csak megerősíti az eddig jegybanki kommunikációt. Az eddigi nyilatkozatok szerint a Fed kész további mentőcsomagok nyújtására. Viszont már többször cáfolta, hogy negatív kamatok jönnének az USA-ban.
Öt ígéretes oltás
Több mint százféle koronavírus elleni oltást készítenek világszerte, ezek között van öt igazán esélyes tőzsdei cég is – írta az Investing.com. Az oltásokról szóló hírek alaposan megmozgatják időnként a tőzsdét és a tőkepiacokat, mint e hét elején a Moderna nevű cég esete mutatta. A WHO egészségügyi szervezet szerint nyolc oltóanyag van a klinikai kipróbálás szakaszában. Az öt társaság, amelyek ígéretesnek tűnő fejlesztéseket folytatnak:
- Moderna (róluk itt olvashat)
- Inovio Pharmaceuticals
- Novavax
- Johnson & Johnson
- Pfizer
A fejlesztésekről júniusban, júliusban vagy a nyár végén várhatóak hírek. De az oltóanyagok tömeges gyártására csak jövőre lehet igazán számítani.
Készül a robotgiliszta
Amerikai kormányzati megbízásból “robotgilisztát” – tíz centiméter átmérőjű, a föld alatt 500 méter megtételére képes, a földigiliszta mozgását utánzó gépet – készíthet a General Electric. A robot “kritikus katonai műveletekhez” készül. A projekt értéke 2,5 millió dollár.
Az Alphabet-csoporthoz tartozó Google Cloud, amely informatikai szolgáltatásokkal foglalkozik, megbízást kapott az USA Védelmi Minisztériumától a kibertámadások felderítésére és elhárítására. A szerződés értékéről annyi derült ki, hogy hétjegyű.