A Moderna nevű cég oltóanyaga, amely a hét elején hatalmas optimizmust okozott a tőzsdéken, még nagyon kezdeti stádiumban van - állapította meg egy tanulmány a Bloomberg szerint. Egyelőre nincsen elegendő adat annak megítéléséhez, hogy valóban sikeres lesz-e az oltóanyag. Ráadásul a védettséghez több milliárd adag legyártása lenne szükséges, ami hosszú időbe telhet.
Emiatt eshetett már tegnap este is az amerikai részvénypiac. Az oltásokkal kapcsolatos csökkenő optimizmus miatt pedig az európai tőzsdék gyakorlatilag stagnálnak. Az amerikai határidős indexek viszont újabb közel egy százalékos pluszban vannak, ami jó kezdést vetít előre a mai tőzsdenapra.
Rossz adatok érkeztek
A Budapesti Értéktőzsde fő indexe fél százalékos mínuszban van 11 órakor. A vezető részvények közül az OTP 0,3, a Richter 0,4 százalékkal gyengül, a Mol pedig éppen stagnál. A Telekom tudott egyetlen egy forintos emelkedést elérni. Az Opus tovább vásárolja saját részvényeit, de ma ennek ellenére három százalékkal esik. A forint minimális mértékben gyengült, az euró ára 350,20. Az olaj és a nemesfémek enyhe pluszban vannak. (A 4iG-ről itt írtunk.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az Investing.com szerint a figyelem egyre inkább arra terelődik, hogy a járvány mekkora károkat okoz a gazdaságban. Az érkező adatok pedig nem jók. Súlyos munkanélküliségről szóló szám érkezett Hollandiából, és évek óta nem látott alacsony szintre süllyedt vissza a brit infláció. Nemcsak az üzemanyagárak visszaesése hatott az árszínvonalra, hanem a kiskereskedők is mérsékelték áraikat. Ez pedig rossz jel a gazdasági növekedés szempontjából.
Aranyat vesznek a guruk
A hedge fund-üzletág olyan ikonikus alakjai, mint Paul Singer, David Einhorn és Crispin Odey fokozatosan egyre több aranyat vásárolnak – derül ki a Bloomberg tudósításából. A központi bankok pénznyomtatása és a hatalmas állami gazdaságélénkítő programok felébresztették az érdeklődést a világ egyik legrégebbi értéktároló eszköze iránt. Annak a spekulációnak az újjáéledését látjuk, amely a 2008-as válság után népszerű lett. Akkor a nagy alapkezelők hasonló okokból fordultak az arany felé, de hamarosan kiábrándultak belőle, mert az infláció kordában maradt.
Ám a kormányok és jegybankok jelenlegi, példa nélküli méretű válaszai a koronavírus-válságra megerősítették az érveket, amelyek szerint most majd minden másként lesz. A Bloomberg különböző, a befektetőknek írt vagyonkezelői hírlevelekből szedte össze az adatokat, amelyek szerint a legnagyobb hedge fund-ok masszívan vásárolnak aranyat. Ugyanez a helyzet olyan gigászi befektetési alapkezelő csoportoknál is, mint a BlackRock és a Newton Investment Management.
Már a Rolls Royce sem a régi
A Rolls Royce kilencezer fő leépítését jelentette be globálisan. Nem annyira a luxusautók piaca miatt, mint inkább a repülőgép-motorok iránti kereslet visszaesése következtében. A cégnek világszerte 52 ezer alkalmazottja van. A részvény 2,5 százalékkal esik. A Marks & Spencer egy százalékkal emelkedett Londonban, miután kijelentette, hogy fel fogja gyorsítani a koronavírus-válság következményeivel foglalkozó alkalmazkodási programját. Az éves profitja ugyan 21 százalékkal esett vissza, de a befektetőket felvidította az Ocadóval létrehozott élelmiszer-ipari közös vállalkozás jó teljesítménye.
A Volkswagen két, a károsanyag-kibocsátási botránnyal kapcsolatos hiányos tájékoztatás miatt korábban perbe fogott vezetője megússza, az eljárást megszüntetik ellenük. Ez a hírek szerint kilencmillió eurójába kerül a vállalatnak. (Itt írtuk részletesebben.) Az egyik német szalagcím szerint “a Volkswagen megvásárolta a menedzsereinek szabadságát”.
Sáv tetején vagyunk?
Hátat fordított Emmanuel Macronnak a pártjába tartozó parlamenti képviselők egy csoportja, így elveszítette abszolút többségét. Kénytelen lesz egy másik, jobbközép párttal együttműködni.
Az Erste Befektetési reggeli hírlevele szerint egy sáv tetején vannak a tőzsdeindexek.
Az indexek pedig azon túlmenően, hogy nagyon drágák az előremutató P/E alapon, egy sávban mozognak, amelynek a tetején vagyunk. Az is igaz, hogy nagyon sok pénz vár a partvonalon a beszállásra, miközben a jövő azért mégiscsak bizonytalan. A DAX ma reggel lefelé nyitott egy bizonytalan mozgással, míg a BUX az elején oszcillált a plusz és a mínusz között. Mostanra a lefelé mellett döntött, hiszen ez is a csatorna felső élén tácolt (35 500 és 34 000 pont) – írták.